Na skróty
Podkarpackie: RPO zbada sprawę leśnika skazanego za domaganie się łapówki
2008-03-22 09:45

Podkarpackie: RPO zbada sprawę leśnika skazanego za domaganie się łapówki


Rzecznik Praw Obywatelskich oceni czy istnieje możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku, jaki zapadł w głośnej sprawie leśniczego z Nadleśnictwa Strzyżów (Podkarpackie).

Sąd uznał, że leśniczy domagał się łapówki; leśnicy są oburzeni, że sąd dał wiarę osobom, które samy łamały prawo, a nie funkcjonariuszowi państwowemu.

Jan Kokot został skazany przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 500 zł grzywny za to, że w październiku 2006 r. miał domagać się 500 zł łapówki od małżeństwa Ł., które rozpaliło ognisko w lesie objętym całkowitym zakazem wstępu. Wyrok podtrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Leśniczy twierdzi, że chciał wypisać małżeństwu mandat w wysokości 500 zł.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, decyzja rzeszowskiego sądu, który uwierzył osobom łamiącym prawo, a nie leśnikowi, jest groźnym precedensem.

"Leśnicy w przeciwieństwie do policjantów czy służby leśnej nie chodzą parami. Nie może być tak, że słowa funkcjonariusza państwowego nie są w ogóle brane pod uwagę, a wierzy się komuś, kto złamał prawo. To ośmiesza służbę" - dodał.


Zdaniem Marszałka, leśnicy będą bali się reagować na przypadki łamania prawa w lesie. "Już teraz pojawiają się głosy, że lepiej udawać, że nie widzi się przestępstwa, niż później zostać oskarżonym o próbę wyłudzenia łapówki" - mówi.

O możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego zwrócił się do RPO dyrektor generalny Lasów Państwowych, który w piśmie do Rzecznika stwierdził, że "aktualna pozycja prawna osoby powołanej do ochrony dobra publicznej przegrywa w konfrontacji z realiami życia codziennego. Sprawa leśniczego Kokota może mieć znaczące przełożenie na realizację zadań przez te i podobne osoby pełniące podobną służbę w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak poinformowało biuro prasowe RPO, sprawa zostanie rozpatrzona i "podjęte zostaną kroki w celu wyjaśnienia, czy istnieją przesłanki do wniesienia kasacji od zapadłego wyroku". (PAP)

huk/ malk/ jra/

Tagi:Polska, rpo, łapówki, skazany, podkarpackie, sprawa, zbada, leśnicy


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.