Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Miedwiediew zbiera w Jekaterynburgu liderów krajów SzOW i BRIC

0
Podziel się:

Sytuacja wokół Afganistanu będzie jednym z głównych tematów szczytu
Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), który pod przewodnictwem prezydenta Rosji Dmitrija
Miedwiediewa odbędzie się w poniedziałek w Jekaterynburgu, na Uralu. Następnego dnia w
Jekaterynburgu zbierze się szczyt BRIC, jak analitycy określają Brazylię, Rosję, Indie i Chiny.

*Sytuacja wokół Afganistanu będzie jednym z głównych tematów szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), który pod przewodnictwem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa odbędzie się w poniedziałek w Jekaterynburgu, na Uralu. Następnego dnia w Jekaterynburgu zbierze się szczyt BRIC, jak analitycy określają Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. *

SzOW - to organizacja regionalna grupująca Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan i Mongolia.

Liderzy BRIC będą dyskutować m.in. o skutkach światowego kryzysu gospodarczego i reformie międzynarodowych instytucji finansowych.

Przy okazji obu szczytów Miedwiediew odbędzie serię rozmów dwustronnych, w tym z prezydentami Afganistanu i Pakistanu - Hamidem Karzajem i Asifem Alim Zardarim. Planowane jest także ich spotkanie trójstronne.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko zapowiedział w niedzielę, że gospodarz Kremla prawdopodobnie spotka się również z prezydentem Iranu Mahmudem Ahmedineżadem. Prichodźko podkreślił, że wizyta Ahmedineżada w Rosji będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną po reelekcji na urząd prezydenta.

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku na miejsce organizacji pięciu państw - Chin, Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu - powołanej pięć lat wcześniej z myślą o uregulowaniu problemów, w tym granicznych, pomiędzy uczestnikami forum. W zamyśle animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

SzOW popiera operację militarną prowadzoną w Afganistanie przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA. Rosja i inne kraje organizacji obawiają się, że gdyby koalicja poniosła porażkę w Afganistanie, to islamscy bojownicy mogliby się rozprzestrzenić na całą Azję Środkową.

Rosja i inne państwa regionu są też zaniepokojone rosnącym napływem narkotyków z Afganistanu. Z danych rosyjskich służb antynarkotykowych wynika, że 40 proc. afgańskiej heroiny osiada w Rosji.

Natomiast skrót BRIC wszedł do międzynarodowego obiegu w 2003 roku za sprawą banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ogłosił on wtedy prognozę, zgodnie z którą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny do 2050 roku wyrosną na czołowe potęgi gospodarcze świata.

BRIC zamieszkuje łącznie 2,8 mld ludzi, czyli połowa populacji naszego globu. Te cztery kraje traktowane są jako ogromny rynek konsumencki z długoletnim potencjałem rozwojowym.

Pierwsze spotkanie w formacie BRIC odbyło się w 2006 roku na szczeblu ministrów spraw zagranicznych podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W 2007 roku "czwórka" spotkała się ponownie przy tej samej okazji. W 2008 roku na marginesie szczytu G8 w Japonii doszło do pierwszego krótkiego spotkania przywódców BRIC. Ustalili tam wtedy, że w 2009 roku przyjadą do Jekaterynburga na pełnowymiarowy szczyt.

Kryzys gospodarczy sprawił jednak, że Rosja została daleko w tyle za swoimi partnerami. Niektórzy eksperci nie wykluczają nawet, że wkrótce litera "R" wypadnie ze skrótu BRIC.

Analitycy z Goldman Sachs prognozują, że w tym roku gospodarka Chin wzrośnie o 6 proc., a Indii - o 5,1 proc. W Brazylii ich zdaniem wzrostu gospodarczego nie będzie, jednak jeśli jej gospodarka się skurczy, to nie więcej niż o 1 proc. PKB. Natomiast gospodarka Rosji według nich skurczy się aż o 6,4 proc.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)