Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rowerzyści utopili Marzannę, symbolizującą obowiązujące przepisy

0
Podziel się:

Krakowscy miłośnicy rowerów w pierwszy dzień wiosny utopili w Wiśle Marzannę,
która symbolizowała przepisy do tej pory obowiązujące rowerzystów w Polsce.

Krakowscy miłośnicy rowerów w pierwszy dzień wiosny utopili w Wiśle Marzannę, która symbolizowała przepisy do tej pory obowiązujące rowerzystów w Polsce.

"Przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, które cały rok dyskryminują rowerzystów, utrudniają poruszanie się na rowerze i narażają nas na niebezpieczeństwo. Dzisiaj symbolicznie topimy więc również starą ustawę Prawo o Ruchu Drogowym i czekamy na nową" - mówił w niedzielę organizator akcji Marcin Hyła z inicjatywy "Miasta dla rowerów".

Ponad 100 osób przejechało na rowerach z Rynku Głównego nad Wisłę, gdzie Marzanna najpierw została spalona, a potem utopiona. Skandowano "Wiosna, wiosna". Aby pokazać, jak przepisy ustawy nie przystają do współczesnych realiów, rowerzyści przywieźli Marzannę w rowerowej przyczepce dla dzieci, która w Polsce jest nielegalna. Za jej używanie grozi 300-złotowy mandat.

"Podobnych absurdalnych przepisów jest znacznie więcej" - podkreślił Hyła. Dodał, że wszystkie one mają w tym roku zniknąć dzięki nowej ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 18 marca w sejmowej Komisji Infrastruktury. Projekt ustawy został przygotowany przez posłów Parlamentarnej Grupy Rowerowej i rowerzystów z inicjatywy "Miasta dla Rowerów" i cieszy się poparciem Ministerstwa Infrastruktury.

"Wszystkie przepisy proponowane w nowelizacji ustawy są kopią przepisów obowiązujących od lat w krajach Europy zachodniej. Nie ma mowy o eksperymentach ani o rozwiązaniach niesprawdzonych czy niebezpiecznych" - zaznaczył Hyła.

Projekt likwiduje obecne absurdy i ułatwia jazdę rowerem. Zgodnie z nim rowerzyści na drogach rowerowych będą m.in. mieli pierwszeństwo, a na skrzyżowaniach kierujący pojazdem, zmieniając kierunek jazdy, będzie miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost.

Oprócz drogi rowerowej pojawi się pojęcie pasa rowerowego (w jezdni) oraz tzw. śluzy rowerowej. Pozwoli to na lepszą i bardziej bezpieczną organizację ruchu. Śluza dla rowerów to specjalnie oznakowana część skrzyżowania, na której rowerzyści zatrzymują się na światłach przed linią zatrzymań dla samochodów i ruszają na zielonym jako pierwsi.

Rowery będą mogły być wyposażone we wspomagający napęd elektryczny. Rowerzyści będą mogli wyprzedzać wolno poruszające się pojazdy z ich prawej strony, co ułatwi im jazdę w korkach. Dopuszczone będzie przewożenie dzieci w przyczepce rowerowej oraz używanie w rowerach opon zimowych z kolcami. (PAP)

rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)