Na skróty
Rozstrzygnięto konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości"
2009-09-12 21:31

Rozstrzygnięto konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości"


Dramat "Przyjaciel" Radosława Paczochy zdobył w sobotę główną nagrodę drugiej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W konkursie jury oceniało blisko 130 prac.

W trakcie finału konkursu w piątek i w sobotę w Teatrze Polskim prezentowane były utwory trojga dramaturgów. Wybrane przez jurorów prace zostały przystosowywane przez reżysera i aktorów teatru przy współudziale autora do warunków sceny i prezentowane w formie czytań scenicznych.

Jak powiedział PAP Paweł Szkotak, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, jeden z jurorów konkursu, dramat Radosława Paczochy wyróżniał się spośród pozostałych finałowych prac zarówno pod względem sposobu podjęcia tematu, jak i przedstawienia na scenie.

"Powstał interesujący, ascetyczny dramat, który opowiada o tym, co dzieje się w umyśle głównego bohatera. Ten tekst po pracy dramaturga z reżyserem i aktorami ujawnił swoją potencję teatralną. Obrady jury były bardzo burzliwe, w tym roku nie mieliśmy jednego faworyta"- powiedział PAP Szkotak.

Dzieło Radosława Paczochy oparte jest na historii dotyczącej porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jak zastrzega autor, w swojej pracy nie zamierzał rozstrzygać o winie, chciał stworzyć "dramat sumienia" podejrzanego o porwanie i zabójstwo przyjaciela.


Zadaniem konkursu dramaturgicznego było wyłonienie najciekawszych tekstów poświęconych problematyce współczesnej. Prace oceniało jury składające się z literaturoznawcy, prof. Przemysława Czaplińskiego, krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka oraz Pawła Szkotaka. Swoje nagrody przyznali także dziennikarze i publiczność.

Do finału zakwalifikowane zostały dramaty "Nieskończona historia" Artura Pałygi, "Przyjaciel" Radosława Paczochy i "Sans Souci" Anny Wakulik. Do pracy przy tych tekstach zaproszeni zostali reżyserzy: Adam Guziński, Krzysztof Rekowski i Ewelina Pietrowiak.

Autor najlepszego dramatu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Dwie pozostałe nagrody zdobył Artur Pałyga.

Jedno z finałowych dzieł ma jeszcze w tym sezonie zostać wystawione w pełnej wersji scenicznej na deskach Teatru Polskiego. Jak zastrzegł Paweł Szkotak, na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się premiery i które dzieło zostanie wybrane do realizacji.

Dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu, weszły do repertuaru Teatru Polskiego. (PAP)

rpo/ dym/

Tagi:praca, premier, konkurs, metafory, dyrektor, rok


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.