Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seminarium na temat edukacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego

0
Podziel się:

Perspektywy i kierunki współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, udział
w niej szkolnictwa wyższego będą omawiać uczestnicy seminarium "Rola edukacji w budowaniu
społeczeństwa obywatelskiego i instytucji demokratycznych w ramach Partnerstwa Wschodniego".

Perspektywy i kierunki współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, udział w niej szkolnictwa wyższego będą omawiać uczestnicy seminarium "Rola edukacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i instytucji demokratycznych w ramach Partnerstwa Wschodniego".

Seminarium zorganizowane zostanie w dniach 19 i 20 września w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie, na krótko przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się pod koniec września.

"Droga wiodąca od państwa autorytarnego do demokracji jest trudna, może być też długa. Polska jest krajem, który przeszedł tę drogę. To wspaniałe, że teraz czuje się odpowiedzialna za pomoc krajom sąsiedzkim na Wschodzie w przejściu tej drogi, że pokazuje im, iż jest szansa na przejście takiej drogi" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Fundacji im. Heinricha Boella w Warszawie, Wolfgang Templin. Fundacja jest współorganizatorem seminarium.

Pierwszy dzień seminarium nazywany jest przez organizatorów "dniem politycznym". Wśród zabierających głos w tym dniu w debacie będą ambasadorowie państw należących do Partnerstwa Wschodniego i przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Drugi dzień to będzie dzień organizacji pozarządowych" - powiedział doradca rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP Zbigniew Dąbrowski.

W pierwszym dniu po południu będzie m.in. mowa o perspektywach i kierunkach rozwoju szkolnictwa wyższego w ramach Partnerstwa Wschodniego. Poruszane będą zagadnienia z zakresu pozyskiwania środków na finansowanie edukacji, w tym wymiany kadry naukowej i studentów, szkoleń, staży, stypendiów. W drugim dniu będzie mowa m.in. o rozwoju instytucji demokratycznych, programach działania na rzecz organizacji pozarządowych oraz edukacji nieformalnej.

"Chcemy zwrócić uwagę na to, że budowa społeczeństwa demokratycznego wiedzie przez edukację. Tylko edukacja, ta szeroko rozumiana, zarówno edukacja formalna, jak i nieformalna, może zmienić świadomość społeczeństwa" - podkreślił Dąbrowski.

"Chcemy też zwrócić uwagę na problem stypendiów dla studentów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Im więcej środków przeznaczanych na Partnerstwo przeznaczonych będzie na stypendia dla studentów z tych krajów, tym będzie lepiej. Społeczeństwo obywatelskie buduje się od dołu, przekazując idee demokratyczne jak największej liczbie osób" - tłumaczył.

Do udziału w seminarium zaproszono przedstawicieli uczelni oraz instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianą edukacją. Jak zaznaczył Dąbrowski, seminarium ma charakter otwarty i przyjść mogą na nie wszyscy zainteresowani tematyką.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Została zgłoszona przez Polskę i Szwecję. Ma na celu zbliżanie do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. Partnerstwo Wschodnie nie zakłada członkostwa sześciu postsowieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijną polityką, gospodarką i prawem.

Partnerstwo Wschodnie jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP istnieje od 1993 r. Jest jedną z najdłużej działających niepublicznych uczelni humanistycznych w Polsce. Kształci w kierunkach: pedagogika, socjologia, politologia, filologia angielska oraz praca socjalna. Zajęcia dydaktyczne prowadzi w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Człuchowie i Wałbrzychu.

Fundacja im. Heinricha Boella (Heinrich Boell Stiftung) jest niemiecką fundacją polityczną, bliską partii Sojusz 90/Zieloni. Podstawowym zadaniem fundacji zarówno w Niemczech, jak i za granicą jest edukacja obywatelska i wspieranie zaangażowania społeczno-politycznego. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)