Na skróty
Sytuacja pogodowa w Polsce trudna, wiele gospodarstw bez prądu
2009-10-14 18:45

Sytuacja pogodowa w Polsce trudna, wiele gospodarstw bez prądu


Setki tysięcy gospodarstw domowych bez prądu, zagrożenie powodzią na niektórych terenach nadmorskich, nawet wielogodzinne opóźnienia pociągów i bardzo trudna sytuacja na drogach - to efekt obfitych opadów śniegu w całym kraju.

W związku z załamaniem pogody, strażacy w całym kraju interweniowali już ponad 3400 razy, usuwając z dróg i ulic połamane konary drzew, wypompowując wodę z piwnic, umacniając wały powodziowe. Liczba interwencji ciągle wzrasta, najgorsza sytuacja jest w województwach lubelskim, podkarpackim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Trwa ewakuacja kolejnych rodzin z Nowakowa na Wyspie Nowakowskiej w gminie Elbląg - z najbardziej zagrożonego powodzią terenu na Żuławach. W sumie swoje domy ma opuścić sto osób. Strażacy i władze gminy apelują do pozostałych mieszkańców, by opuszczali gospodarstwa.

Wciąż wieje bardzo silny wiatr z północy, powodując tak zwaną cofkę. Wiatr wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, jeziora Drużno i dopływów. Do akcji skierowano stu strażaków z dwóch kompanii przeciwpowodziowych i żołnierzy z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; używany jest ciężki sprzęt - koparki i spychacze.

Z powodu zalania w miejscowości Kąty Rybackie nieprzejezdna jest jedyna droga dojazdowa do Mierzei Wiślanej. Z powodu zalania do odwołania zamknięto także odcinek drogi z Gryfina do niemieckiego Mescherin. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało także wejście na molo w Sopocie - fale sztormowe zalewają jego pomost.


W Świnoujściu na morzu sztorm o sile dochodzącej do 8 stopni w skali Beauforta; prezydent Szczecina ogłosił alarm powodziowy dla Wyspy Puckiej, którą zamieszkuje ok. 300-400 osób. Wzmacniane mają być tam wały przeciwpowodziowe i zabezpieczana przed zalaniem przepompownia melioracyjna.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka PGE Dystrybucja Warszawa-Teren Katarzyna Burda-Mazurek, na Mazowszu po południu wciąż nie ma prądu ok. 300 tys. odbiorców, m.in. w podwarszawskich: Józefowie, Karczewie, Wiązownie, Halinowie i Wesołej.

Warunki pogodowe były przyczyną wielu awarii także w północnej części Mazowsza. Według spółki Energa, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w okolicach Ciechanowa, Mławy, Płońska, Pułtuska i Płocka, gdzie prądu pozbawionych zostało blisko 20 tys. odbiorców.

Na Lubelszczyźnie bez prądu pozostawało po południu prawie 70 tys. odbiorców; na Podkarpaciu około 50 tys. W okolicach Mielca bez prądu jest obecnie około 17 tys. gospodarstw; w okolicach Sanoka ponad 10 tys. klientów, a w okolicach Rzeszowa - ok. 9 tys.

Awarie pozbawiły prądu także ok. 40 tys. odbiorców w województwie pomorskim; do największej liczby uszkodzeń linii energetycznych doszło w rejonie Starogardu Gd. i Tczewa. Bez prądu są także mieszkańcy dzielnic Gdańska Osowa i Morena. 40 tys. gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu również w Małopolsce, a 30 tys. w Świętokrzyskiem.

Po południu zaczęła poprawiać się sytuacja w północno-wschodniej Polsce; liczba odbiorców pozbawionych prądu zmniejszyła się do 30 tys. Według energetyków, nowych awarii w tym rejonie już nie przybywa.

Z powodu awarii sieci energetycznej na Ukrainie, odprawy na przejściu Medyka-Szeginie po stronie ukraińskiej odbywają się bardzo powoli. Czas odprawy wydłuża się ze względu na niedziałający system komputerowy; rano odprawy były wstrzymane całkowicie.

Bardzo trudna sytuacja panuje na podhalańskich drogach - jest ślisko, a nawierzchnia pokryta jest warstwą śniegu lub błota pośniegowego. Ruch na "zakopiance" na terenach podgórskich jest spowolniony - korki tworzą się w okolicach Rabki, Rdzawki i Klikuszowej, w miejscach gdzie samochody bez zimowych opon mają trudności z jazdą pod górę.

W ciągu dnia pogorszyły się warunki na drogach województwa łódzkiego. Na wielu trasach jest ślisko; wiejący w regionie silny wiatr i opady śniegu powodują zamiecie śnieżne.

Na Opolszczyźnie - według ostatnich danych Centrum Zarządzania Kryzysowego - porywy wiatru nie powinny przekroczyć 75 kilometrów na godzinę (wcześniej przewidywano nawet 100 km). Na metr kwadratowy może spaść 10-15 litrów wody, powyżej 300 metrów nad poziomem morza będzie padał śnieg. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej to około 5 cm. Wiatr będzie powodował zawieje.

W woj. dolnośląskim najtrudniejsza sytuacja panuje w Karkonoszach. Z powodu opadów śniegu i śniegu z deszczem utrudniony był ruch na głównych trasach dojazdowych do przejść granicznych z Czechami, m.in. w Jakuszycach. Obecnie nie ma zablokowanych dróg, policjanci apelują jednak o zmianę opon letnich na zimowe. Szlaki turystyczne w Karkonoszach są mokre i śliskie, a w warstwach grzbietowych zalega ponad 10 cm świeżego śniegu. Widoczność jest ograniczona do 30 m. Śniegu przybywa także w Beskidach.

Z powodu przewróconych drzew i zerwanej trakcji wielu mieszkańców aglomeracji warszawskiej pozbawionych zostało połączeń kolejowych. Jak powiedział PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki, nadal nieprzejezdny jest szlak w kierunku Radomia - jeden tor miał zostać udrożniony późnym popołudniem i w kierunku Lublina (tu ruch ma zostać wznowiony ok. godz. 20.00). Po 17.00 wznowiony został ruch w kierunku Legionowa, jeden tor udrożniono też w kierunku Wołomina i Tłuszcza. Pociągi czekają jednak na wyjazd z Warszawy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że opady śniegu w październiku są zjawiskiem niezbyt częstym, ale nie niezwykłym, a pokrywa śnieżna nie utrzymuje się wtedy zbyt długo. Ostatnio największe październikowe opady zanotowano w 1997 roku, kiedy w na wielu stacjach IMGiW obserwowano opady śniegu przez pięć dni. Obecnie, poza regionami górskimi, najwięcej śniegu leży w Lublinie - 14 cm. (PAP)

mca/ sibi/ szt/ szf/ api/ mb/ szb/ mch/ ren/ olz/ hp/ mic/ jsz/ szu/ rop/ szb/ wkr/ gma/

Tagi:prąd, gospodarstwa, polsce, sytuacja, wiele, trudna


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.