Na skróty
Ukraina: Wg "5.Kanału" szef SBU chce zniszczyć tę stację TV
2010-06-07 23:35

Ukraina: Wg "5.Kanału" szef SBU chce zniszczyć tę stację TV


Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), a jednocześnie magnat medialny Wałerij Choroszkowski dąży do zniszczenia znanej z czasów pomarańczowej rewolucji stacji telewizyjnej "5.Kanał" - ostrzegł w poniedziałek zespół redakcyjny tej stacji.

Dziennikarze i pracownicy "5.Kanału" zwrócili się z listem otwartym do prezydenta Wiktora Janukowycza, w którym poprosili go o obronę przed Choroszkowskim.

"W wyniku działań urzędnika państwowego na rzecz własnych interesów 500 pracowników +5.Kanału+ może stracić pracę, a Ukraina po raz kolejny może potwierdzić status państwa, w którym ograniczane są wolności obywatelskie" - głosi list do Janukowycza, odczytany w wieczornym programie "5.Kanału" i przekazany prasie.

W czasie kampanii wyborczej w 2004 r. "5.Kanał" był głównym sojusznikiem medialnym byłego prezydenta Wiktora Juszczenki, który walczył wówczas o najwyższe stanowisko w państwie z obecnym prezydentem, Wiktorem Janukowyczem. "5.Kanał" na żywo relacjonował także pomarańczową rewolucję, która wybuchła wtedy w odpowiedzi na fałszerstwa wyborcze, dokonywane przez sztab Janukowycza.

Zespół stacji wyjaśnił w liście do Janukowycza, że związany z grupą medialną telewizji "Inter" Choroszkowski chce dziś zniszczyć "5.Kanał" poprzez proces sądowy, który ma podważyć decyzję o wydzieleniu częstotliwości tej stacji, a w konsekwencji odebrać jej licencję.


"Naszym zdaniem tylko pan może pomóc panu Choroszkowskiemu oddzielić własne interesy biznesowe od interesów państwowych" - zwrócił się zespół "5.Kanału" do prezydenta.

Właścicielem "5.Kanału" jest były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko. Podobnie jak Choroszkowski należy on do grona najbogatszych Ukraińców, a do polityki przyszedł z biznesu.

Po zwycięstwie pomarańczowej rewolucji, w której, tak jak jego stacja telewizyjna, popierał Juszczenkę, w 2005 r. Poroszenko otrzymał stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Niektórzy ukraińscy komentatorzy twierdzą, że ekipa prezydenta Janukowycza, który doszedł do władzy w lutym, dąży obecnie do rewanżu za porażkę z 2004 r., w którym przegrał on wybory prezydenckie na rzecz Juszczenki.

Tak jak w czasach pomarańczowej rewolucji, "5.Kanał" jest dziś stacją, która opowiada się po stronie krytykującej Janukowycza ukraińskiej opozycji.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ zab/

Tagi:prezydent, praca, ukraina, szef, kanał, stacja tv, chcą, tej


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.