Na skróty
  • Ważne:
W mięsie kurczaków w jednej z opolskich ferm wykryto zakazane antybiotyki
2006-10-10 15:00

W mięsie kurczaków w jednej z opolskich ferm wykryto zakazane antybiotyki


Zakazane antybiotyki w mięsie kurczaków z Opolszczyzny wykazały badania laboratoryjne - poinformował opolski wojewódzki lekarz weterynarii, Wacław Bortnik. Wcześniej w kilku fermach drobiu wykryto antybiotyki i mączkę mięsno-kostną.

Mączką mięsno-kostną nie można karmić zwierząt w krajach Unii Europejskiej. Powodem jest ryzyko przenoszenia choroby Creutzfelda- Jakoba.

"Badania wykazały, że również w mięsie kurczaków są zakazane substancje hamujące (rozwój drobnoustrojów - PAP), w tym antybiotyki" - relacjonował PAP we wtorek Bortnik.

Takie mięso, zdaniem wojewódzkiego weterynarza jest skażone i nadaje się tylko do utylizacji. Po jego spożyciu "organizm ludzki może uodpornić się na pewne antybiotyki, które nie będą działać, podane w przypadku zachorowania" - powiedział.

Kurczaki, które przebadano na jednej z ferm powiatu kędzierzyńskiego, nie trafiły jeszcze do uboju. "Próbki do badań w kierunku antybiotyków pobrano od kurczaków, które jeszcze są tuczone" - wyjaśnił Bortnik. Według informacji kontrolerów, mięso z tej fermy wcześniej trafiało głównie na Śląsk i do Małopolski.


Bortnik zaznaczył, że prowadzony dziś monitoring rynku drobiu jest niewystarczający. "My informujemy o tym, gdzie i kiedy będziemy pobierać próbki. Ostatnie wydarzenia dowodzą, że nie powinniśmy tego robić, tylko działać z zaskoczenia" - ocenił weterynarz.

Podkreślił, że sytuacja jest opanowana, a sprzedaż kurczaków z podejrzanych ferm została wstrzymana. "Mięso nie trafi na rynek, dopóki badania nie wykażą braku w nim substancji hamujących" - zapowiedział.

Kontrole weterynaryjne ferm drobiu na Opolszczyźnie wykryły w ostatnich dniach szereg nieprawidłowości. W kilku fermach znaleziono duże ilości zakazanej w Unii Europejskiej mączki mięsno- kostnej, w kilku innych taką mączkę wykryto w gotowej karmie dla drobiu.(PAP)

jsz/ fal/ kaj/

Tagi:wyniki, mięso, prezydent, akcja, materiały, fermy, opolskie, kurczaki, zakazane, antybiotyki, wykryte


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.