Na skróty
Warsztaty tradycyjnych zawodów w Muzeum Wsi Opolskiej
2010-06-29 06:17

Warsztaty tradycyjnych zawodów w Muzeum Wsi Opolskiej


Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach organizuje wakacyjne warsztaty dla dorosłych. W skansenie będzie się można nauczyć tradycyjnego tkactwa, wikliniarstwa i garncarstwa, a także malowania na szkle i porcelanie.

"W wakacje - inaczej niż podczas roku szkolnego - organizujemy warsztaty dla dorosłych. Mogą z nich skorzystać wszyscy - przynajmniej w minimalnym stopniu uzdolnieni plastyczne" - powiedział PAP etnograf z muzeum Bogdan Jasiński.

Warsztaty będą odbywać się w cyklach trzydniowych. Zdaniem Jasińskiego, to zupełnie wystarczający czas, aby nauczyć się podstawowych technik z poszczególnych rodzajów twórczości. "Z doświadczenia wiemy, że w warsztatach chętnie uczestniczą nauczyciele plastyki, ale także uczniowie szkół artystycznych i osoby starsze, dysponujące wolnym czasem" - wyliczał etnograf.

Najwięcej chętnych w dotychczasowej historii miały warsztaty garncarskie. "To być może skutek filmu +Uwierz w ducha+, gdzie na kole garncarskim pracowali razem Demi Moore i Patrick Swayze. Nie mogę obiecać, że będziemy mieli podobnie zjawiskową panią instruktor, ale wszystko może się zdarzyć" - żartował Jasiński.

Muzeum liczy, że osoby wyszkolone na warsztatach będą później uczestniczyć w codziennym życiu placówki. "Mamy nadzieję, że nasi absolwenci będą pojawiać się podczas cyklicznych imprez w skansenie, i demonstrować swoje umiejętności" - powiedział Jasiński.
Giełda na żywo

Sesja na Wall Street. Silne umocnienie dolara

W centrum uwagi znalazła się szefowa Fed, która zdradziła, kiedy stopy...Dodał, że każdy z zawodów, jakiego można się będzie nauczyć w skansenie był - częściej lub rzadziej - reprezentowany na Opolszczyźnie. "Szczególnie silne tradycje mamy tutaj w malowaniu na porcelanie. Ręcznie wykonane wyroby opolskiej Cepelii do dzisiaj są obecne w wielu polskich domach" - zaznaczył etnograf.

Na Opolszczyźnie przed drugą wojną światową bardzo aktywnie działały także zakłady wikliniarskie. Plecione przez pracowników warsztatów z okolic Chróścic kosze i koszyki wędrowały przez całą Europę. "W zbiorach muzealnych są fotografie wozów obwieszonych koszami, które jechały z Opolszczyzny aż do Hamburga" - relacjonował Jasiński.

Również tkactwo było mocną stroną Opolszczyzny. Tradycyjne techniki robienia tkanin wyparła dopiero rewolucja przemysłowa i powstanie dużych fabryk - w tym zakładów bawełnianych Frankla w Prudniku (dziś upadające zakłady Frotex).(PAP)

jsz/ abe/ mhr/

Tagi:Polska, dom, wsi, muzeum, filmy, warsztat, zawody, opolskie


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.