Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapałowski: wspólny kandydat prawicy w wyborach uzupełniających do Senatu

0
Podziel się:

Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej
Zapałowski zaapelował w poniedziałek w Rzeszowie do ugrupowań
prawicowych, żeby w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu
krośnieńskim (Podkarpackie) wystawiły wspólnego kandydata.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Zapałowski zaapelował w poniedziałek w Rzeszowie do ugrupowań prawicowych, żeby w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim (Podkarpackie) wystawiły wspólnego kandydata.

W okręgu w Krośnie do obsadzenia jest mandat po zmarłym 21 marca senatorze PiS Andrzeju Mazurkiewiczu.

"Dochodzą informacje, że chce się zrobić plebiscyt różnych kandydatów, którzy uczestniczą w polityce ogólnopolskiej, a w większości nie są związani z Podkarpaciem" - podkreślił Zapałowski.

Jak zaznaczył, ten mandat nie zmienia układu sił w Senacie, ale chodzi o to, żeby w Senacie była osoba, która będzie pracowała dla Podkarpacia. "Jeśli mandat zdobędzie osoba spoza regionu, to jest to strata dla Podkarpacia" - powiedział.

Zaznaczył, że na rozmowy o wspólnym kandydacie "jest jeszcze czas, bo wybory nie zostały rozpisane".

Zdaniem europosła, o kandydacie powinny decydować PiS, Prawica Rzeczpospolitej, "nawet Liga Polskich Rodzin" oraz reprezentowane przez Zapałowskiego stowarzyszenie Liga Podkarpacka. Wyklucza on natomiast współdziałania z Platformą Obywatelską. "Jest nam obca ideowo" - oświadczył.

Ligę Podkarpacką trzy lata temu w proteście przeciwko polityce ówczesnego lidera LPR na Podkarpaciu Zygmunta Wrzodaka utworzyli byli członkowie tego stronnictwa. W Lidze są głównie działacze związani z samorządami.

Pierwszym kandydatem, który publicznie poinformował o zamiarze kandydowania w wyborach uzupełniających jest Mirosław Orzechowski z LPR.

Wśród ewentualnych kandydatów w wyborach uzupełniających wymienia się m.in. b. marszałka Sejmu Marka Jurka, posła PiS Stanisława Zająca, b. posła Samoobrony, detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, radnego PO do sejmiku wojewódzkiego, lekarza z Przemyśla Macieja Lewickiego oraz lidera Samoobrony Andrzeja Leppera.

Wygaśnięcie mandatu senatora stwierdza marszałek Senatu. Postanowienie marszałka w tej sprawie otrzymują PKW i prezydent, który zarządza wybory uzupełniające. Wybory takie zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.

Lider Ligi Podkarpackiej Zapałowski w wyborach do PE startował z listy LPR, obecnie jest parlamentarzystą niezależnym, należy do Unii na rzecz Europy Narodów. (PAP)

kyc/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)