Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjnePAPZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo
2007-08-28 16:18

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" i rząd wprowadzają w błąd społeczeństwo informując, że "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do bieżącego o 9,3 proc.". Według ZNP, rzeczywisty wzrost wyniesie tylko 2 proc.

W poniedziałek "Solidarność" podpisała z rządem porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, podwyższenia płacy minimalnej oraz wydłużenia o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

W poniedziałkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisano, że zgodnie z porozumieniem "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Wzrost ten łącznie uwzględni wskaźnik wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrost płac wynikający z redukcji składki rentowej od lipca 2007 r. i stycznia 2008 r.".

ZNP w swoim oświadczeniu przypomniało, że redukcja składki rentowej daje 5-procentowy wzrost płac, a 2,3 proc. to waloryzacja inflacyjna. "To zaś oznacza, że pensje w 2008 roku realnie wzrosną jedynie o 2 proc." - wyliczyło ZNP.

"ZNP stanowczo protestuje przeciwko wprowadzaniu opinii publicznej w błąd. Takie działanie związek uważa za karygodne, tym bardziej że autorami oszustwa są przedstawiciele rządu i związków zawodowych" - napisano także w oświadczeniu.

 

Porozumienie zawarte między rządem z "Solidarnością" zakłada także m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, czyli 40 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2008 r.
Giełda na żywo

Facebook zaskoczył wynikami. Co z raportem Apple?

Zobacz, jak najnowsze informacje przyjęli inwestorzy giełdowi z Wall Street.

Giełda na żywo

Wyniki spółek w centrum uwagi na Wall Street

Obie spółki pod koniec środowej sesji mocno traciły na wartości.

Giełda na żywo

Rano dane GUS, popołudniu z USA. Które okażą się ważniejsze?

Dane GUS mogą zaskoczyć inwestorów. To one w dużej mierze wpłyną na nastroje...

Jednocześnie rząd zadeklarował wolę systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, tak aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
W porozumieniu zapisano również, że uzgodniono wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pracodawcy: To czarny dzień dialogu społecznegoPochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze
  • (link spons.)
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.