Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjnePAPZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo
2007-08-28 16:18

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" i rząd wprowadzają w błąd społeczeństwo informując, że "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do bieżącego o 9,3 proc.". Według ZNP, rzeczywisty wzrost wyniesie tylko 2 proc.

W poniedziałek "Solidarność" podpisała z rządem porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, podwyższenia płacy minimalnej oraz wydłużenia o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

W poniedziałkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisano, że zgodnie z porozumieniem "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Wzrost ten łącznie uwzględni wskaźnik wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrost płac wynikający z redukcji składki rentowej od lipca 2007 r. i stycznia 2008 r.".

ZNP w swoim oświadczeniu przypomniało, że redukcja składki rentowej daje 5-procentowy wzrost płac, a 2,3 proc. to waloryzacja inflacyjna. "To zaś oznacza, że pensje w 2008 roku realnie wzrosną jedynie o 2 proc." - wyliczyło ZNP.

"ZNP stanowczo protestuje przeciwko wprowadzaniu opinii publicznej w błąd. Takie działanie związek uważa za karygodne, tym bardziej że autorami oszustwa są przedstawiciele rządu i związków zawodowych" - napisano także w oświadczeniu.

 

Porozumienie zawarte między rządem z "Solidarnością" zakłada także m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, czyli 40 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2008 r.

Jednocześnie rząd zadeklarował wolę systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, tak aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
W porozumieniu zapisano również, że uzgodniono wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pracodawcy: To czarny dzień dialogu społecznego

Tagi:podwyżki, szkoła, solidarność, nauczyciele, znp, budżetówka


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.