Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finansowe zaplecze w trakcie wyjazdu za granicę

0
Podziel się:

Z roku na rok podróżujemy coraz częściej. Większość z nas udaje się za granicę na wczasy, ale nie tylko letnie miesiące nadają się na odpoczynek. Okres zimowy to czas, który można spędzić choćby we francuskich Alpach. Jak zbudować finansowe zaplecze z myślą o podróży?

Finansowe zaplecze w trakcie wyjazdu za granicę

W dobie kart płatniczych niewielu z nas ma w portfelu większą ilość gotówki – najczęściej nosimy przy sobie drobne na niewielkie wydatki. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wyjazdu zagranicznego. Wówczas jednak, obok karty płatniczej dołączonej do rachunku bankowego, dobrze mieć w portfelu karty kredytowe. Płatność kartą za granicą nie jest odpłatna, bank za takie płatności bezgotówkowe nie pobiera prowizji, płacimy więc dokładnie tyle, ile wynosi rachunek po przeliczeniu na złotówki. To najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Z myślą o osobach często podróżujących za granicę banki oferują produkty (głównie karty kredytowe, np. PremierMiles) pozwalające na gromadzenie punktów. W przypadku wymienionej karty właściciele – za każdą transakcję opłaconą kartą – zbierają Citi Mile, które mogą następnie wymienić na nocleg w hotelach lub bilety lotnicze lub cachback.

Ile pieniędzy zabrać za granicę?

Trudno podać konkretną kwotę, bo ta zależy m.in. od długości wyjazdu, liczby osób i opłat, które będzie trzeba ponieść. Wyjeżdżając na wakacje, najczęściej odpowiednio wcześniej rezerwujemy bilet lotniczy lub pokój w hotelu, czasem też wpłacamy zaliczkę. W praktyce zatem część kosztów ponosimy jeszcze przed faktycznym przekroczeniem granicy.

Ponieważ trudno ocenić, ile pieniędzy warto zabrać ze sobą, wyjeżdżając na wakacje, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dostępu do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku osobistym. Jeżeli zdarzyło się, że nie dysponujesz wystarczającą kwotą, bo np. większość pieniędzy znajduje się na dobrze oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie, to rozwiązaniem mogą być karty kredytowe. Płatność kartą za granicą nie zawsze jednak jest możliwa i dlatego musisz wiedzieć...

...czym kierować się przy wyborze karty kredytowej?

Oferta banków w zakresie kart kredytowych jest bardzo szeroka. Konsumenci, którzy chcą z nich korzystać zarówno w kraju, jak i za granicą, powinni przede wszystkim sprawdzić, czy będzie to możliwe. Od czasu otwarcia granic większość banków zwraca uwagę na kompleksową ofertę i oferuje wyłącznie takie karty, którymi można płacić na całym świecie.

Ważną kwestią są również opłaty, jakie naliczy bank np. za przewalutowanie transakcji. Dobrze zorientować się, czy bank oferuje atrakcyjne kursy dla poszczególnych walut.

Bezpieczne rozwiązanie z myślą o podróżujących

Płacenie za granicą kartą kredytową jest bezpieczniejsze niż każdorazowe wyciąganie gotówki. Co więcej, można wyeliminować sytuację, w której po przyjeździe do kraju w portfelu zostanie waluta obca. Poszukiwanie kantoru z dobrym kursem jest kłopotliwe i czasochłonne. Klienci dobrze zorientowani w sposobie działania kart kredytowych mogą skorzystać z pożyczki z karty bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów – wystarczy pamiętać o okresie bezodsetkowym.

Artykuł sponsorowany

ekspert
edukacja
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)