Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniż oprocentowanie spłacanego kredytu

0
Podziel się:

Kilka lat temu zdecydowałeś się zaciągnąć kredyt hipoteczny, którego warunki odbiegają teraz od sytuacji rynkowej. Szczególnie widoczne jest po oprocentowaniu, które w tym okresie znaczącą spadło. Nie czuj bezsilności wobec tego faktu. Możesz renegocjować obniżkę oprocentowania już udzielonego kredytu – tym bardziej, że banki dopuszczają taką ewentualność.

Kilka lat temu zdecydowałeś się zaciągnąć kredyt hipoteczny, którego warunki odbiegają teraz od sytuacji rynkowej. Szczególnie widoczne jest po oprocentowaniu, które w tym okresie znaczącą spadło. Nie czuj bezsilności wobec tego faktu. Możesz renegocjować obniżkę oprocentowania już udzielonego kredytu – tym bardziej, że banki dopuszczają taką ewentualność.

Sprzyja temu również zaostrzająca się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, ponieważ banki zaczęły zabiegać także o klientów posiadających kredyty zaciągnięte w innych bankach oferując im kredyty refinansowe. A to wymusza bardziej elastyczne podejście do własnych klientów, aby przeciwdziałać ich „odpływowi” do konkurencji. Obecnie nie jest to co prawda jeszcze powszechne, co potwierdzać może wypowiedź Mariusza Drzewieckiego z Multibanku:
„W MultiBanku w chwili obecnej nie dostrzegamy zjawiska odchodzenia klientów spowodowanego wysokim oprocentowaniem. Oferta Planów Finansowych pojawiła się na rynku dwa lata temu i od samego początku, aż do chwili obecnej posiada atrakcyjne dla klienta parametry finansowe, w tym oprocentowanie. Nasza strategia komunikacji z klientem nie zakłada przyciągania kredytobiorców specjalnym niskim, promocyjnym oprocentowaniem kredytu w pierwszym roku, po podpisaniu umowy, po czym podnoszenia go o kilka punktów procentowych do góry. Klienci Planów Finansowych to ludzie świadomi ekonomicznie. Ważne są od samego początku jasne i czytelne zasady współpracy. Nie patrzą oni na kredyt hipoteczny tylko z punktu widzenia wysokości oprocentowania. Istotny jest też system niskich opłat i prowizji, możliwość samodzielnego układania harmonogramu i wysokości spłat rat, bezprowizyjne wcześniejsze spłacanie zobowiązań, darmowe wielokrotne przewalutowania, mechanizm bilansowania kredytów z depozytami, czy inne kredyty oprocentowane
tak samo jak kredyt hipoteczny. W efekcie takiego działania uruchomiliśmy już ponad 1 mld zł kredytów, a kolejne 300 mln zł ma już pozytywną decyzję.”

Należy jednak spodziewać się, że konkurencja miedzy bankami w tym segmencie będzie się coraz bardziej nasilała, co sądząc po opiniach zauważają już przedstawiciele banków.

Mariusz Drzewiecki dodaje - „Jeśli zajdzie taka potrzeba i klienci będą chcieli rozmawiać z MultiBankiem o obniżeniu oprocentowania czasami jesteśmy otwarci na takie działania. W takim wypadku klient powinien złożyć wniosek o obniżenie oprocentowania w naszej placówce. W ciągu 7 dni jest on rozpatrzony, przy czym przy podjęciu decyzji bierzemy pod uwagę aktualną sytuacje rynkową, a także dotychczasową historię kredytową klienta uwzględniając jakość obsługi kredytu. Dla wygody i oszczędności klienta renegocjowanie warunków umowy w zakresie dotyczącym zmiany oprocentowania nie wymaga formy aneksu.”

Na możliwość zmiany warunków umowy kredytowej zwracają uwagę inni przedstawiciele banków.

„Bank Gospodarstwa Krajowego dopuszcza możliwość renegocjowania warunków kredytu przez osoby, które kredyt zaciągnęły kilka lat temu, a dzisiaj oprocentowanie tych kredytów znacznie odbiega od stawek rynkowych. Klient, który chciałby skorzystać z takiej możliwości powinien zgłosić się do Oddziału, w którym podpisał umowę z pismem zawierającym wniosek o obniżenie marży kredytu. Po podjęciu decyzji przez Oddział Klient podpisuje stosowny aneks do umowy kredytowej” – informuje Zbigniew Dębski.

„Deutsche Bank PBC dopuszcza możliwość renegocjacji warunków umowy, w tym w zakresie obniżenia oprocentowania. W tym celu Klient powinien zgłosić się do Oddziału, w którym zaciągnął kredyt. Nowe warunki cenowe, po wstępnym ustaleniu ich z Klientem, wymagają akceptacji odpowiedniej osoby w Centrali Banku. Po jej uzyskaniu, z Klientem podpisywany jest aneks do umowy kredytu”- stwierdziła Agnieszka Pilarek, Specjalista ds. produktów kredytowych.

Indywidualne podejście ...czyli też można

W niektórych bankach możliwość ewentualnej zmiany warunków kredytu rozpatrywane jest w indywidualny sposób w odniesieniu do każdego klienta.

„Jeżeli Klient zwraca się do nas z prośbą o renegocjację warunków swojej umowy kredytowej, to oczywiście każdą taką sytuację rozpatrujemy indywidualnie. Kredyt Hipoteczny jest dosyć skomplikowanym produktem i sytuacja każdego Klienta jest zupełnie inna. W zależności od konkretnych uwarunkowań proponujemy Klientowi różne rozwiązania. Jedną z możliwości jest także zmiana oprocentowania.” – przekonuje Agnieszka Konarzewska z GE Banku Mieszkaniowego.

Zdaniem Robert Kaczmarczyk, kierownika Zespół Zarządzania Sprzedażą w Forits Banku takie podejście od wielu lat cechuje ten bank, tak więc „każdy klient może przyjść do banku i rozpocząć renegocjowanie warunków spłaty swojego kredytu - marży, warunków wcześniejszej spłaty, innych parametrów.”

„Skuteczność tych działań zależy od dotychczasowych relacji z bankiem i umiejętności negocjacyjnych klienta.” – dodaje.

„Staramy się zrobić dużo, żeby zatrzymać w naszym banku pozyskanego wcześniej klienta” – podkreśla Kaczmarczyk.

To nie tylko teoria

A jak wygląda możliwość obniżenie oprocentowania w praktyce? Czy nie jest to tylko teoria? Otóż nie. Oczywiście wszystko (jak zwykle) zależy od banku. W Fortis Banku takie przypadki występuję raczej sporadycznie. Jednak w innych bankach sytuacja pod tym względem wygląda znacznie lepiej.

„Przypadki wniosków o renegocjację warunków zdarzają się dość często i dotyczą w większości przypadków Klientów, którzy przy podpisywaniu umowy decydowali się na wybór stałego oprocentowania” – informuje Agnieszka Pilarek.

Zbigniew Dębski dodaje – „Przypadki negocjowania marży już zaciągniętych kredytów mają miejsce kilka razy w miesiącu w każdym Oddziale Banku”.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)