Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy za granicą wolą płacić gotówką niż kartą

0
Podziel się:

Ponad 40 proc. za najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej uznaje gotówkę kupioną w kantorze. Karty płatnicze wybrało 35 procent.

Polacy za granicą wolą płacić gotówką niż kartą
(PAP/Jacek Turczyk)

Ponad 40 proc. *za najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej uznaje *gotówkę kupioną w kantorze*. Tak wynika z *sondażu przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini dla Deutsche Bank PBC.

Polacy w podróży są tradycjonalistami - niezależnie od wieku czy płci respondenci uważają gotówkę wymienioną w kantorze za najlepszy sposób regulowania wydatków w czasie podróży. Ale także, jak pokazuje badanie, coraz chętniej korzystamy za granicą z kart płatniczych. Kartę debetową lub kredytową wskazało 35 proc. badanych.

Co ważne Polacy wiedzą, że wiele banków umożliwia wypłatę z zagranicznych bankomatów bez prowizji i właśnie takich maszyn będą szukać. Pobranie środków z bezprowizyjnego bankomatu wskazało jako preferowaną formę zdobycia gotówki 18 proc. respondentów. Z kolei 17 proc. woli za wakacyjne zakupy zapłacić kartą kredytową.

Źródło: Deutsche Bank PBC, na podstawie sondażu Instytutu Homo Homini

Bezgotówkowe pokolenie Y

Czy te proporcje mają szansę się zmienić, a karty staną się realną konkurencją dla z kantorów?

- _ W Polsce jest obecnie w obrocie ok. 31 mln kart płatniczych, z czego 9 mln to karty kredytowe. Choć karty są coraz powszechniejsze, nie spodziewałbym się radykalnie szybkiego rozstania z gotówka. Zbyt wiele jest osób, które gotówkę po prostu lubią. Taka forma płatności jest dla nich bezpieczna, pewna i wygodna _ - mówi prof. Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

- _ Z drugiej strony mamy w Polsce 10 mln dobrze wykształconych, młodych ludzi. Im więcej osób z pokolenia Y będzie na rynku pracy, tym szybciej będziemy się jako społeczeństwo rozstawać z gotówką. Nowe pokolenie wymusi taką zmianę _ - prognozuje prof. Kaszubski.

Według badania IHH dla Deutsche Bank PBC, faktycznie osoby między 25, a 29 rokiem życia, są najbardziej skłonne do korzystania w trakcie podróży z karty kredytowej.

Waluta z kantoru jest tańsza

Jak wynika z raportu Money.pl, jeśli jedziemy do kraju, w której główną walutą jest euro, dolar amerykański, frank szwajcarski albo funt brytyjski to rozsądnym posunięciem będzie zwyczajne pójście do kantoru i zakup odpowiedniej waluty.

W przypadku popularnych walut kantory oferują niskie spready, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Dlatego można mieć pewność, że nie spotkają nas żadne dodatkowe koszty ).

Banki nie mają już tak atrakcyjnych ofert. Dla porównania spready dla euro w popularnych bankach w Polsce wynoszą około 20 groszy. W ING Banku Śląskim wynoszą nawet 23 grosze, co stanowi 6-procentową różnicę. Dla porównania średnia dla kantorów wynosi zaledwie siedem groszy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t92927.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/poradnik;money;pl;za;2;tys;miesiac;jezdzenia;po;europie,178,0,852914.html) Poradnik Money.pl: Za 2 tys. miesiąc jeżdżenia po Europie
Korzyści są mniej widoczne w przypadku bardziej egzotycznych walut takich jak dolar nowozelandzki czy baht tajski - chociaż nadal konkurencyjne w stosunku do tego co proponują banki ).

Zabieranie gotówki ze sobą może się wiązać jednak z ryzykiem. Nasze pieniądze mogą zostać skradzione albo zgubione, wtedy wakacje daleko od domu mogą zamienić się w koszmar. Posługiwanie się kartami pod tym względem jest bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Karta może być droższa od gotówki

Korzystanie z karty kredytowej i wypłata gotówki z bankomatu za granicą jest drogim rozwiązaniem. Szczególnie dotkliwe jest to w krajach egzotycznych, gdzie euro i dolar nie są wiodącymi walutami. Dzieje się tak, ponieważ zapłacimy wysoką prowizję oraz odsetki. Te ostatnie w przeciwieństwie do transakcji bezgotówkowych są naliczane od razu.

Dochodzą do tego jeszcze koszty związane z przewalutowaniem. Średnio operacja ta kosztuje 2 procent wypłacanej kwoty. Jednak walutą podstawową jest euro. Zaznaczyć przy tym trzeba, że wybierając pieniądze w innych walutach niż euro - transakcja zostanie przewalutowana dwukrotnie, najpierw na euro, a potem na złotówki. To wiąże się z podwojeniem kosztów transakcji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/timesharing;-;na;co;zwrocic;uwage,203,0,847307.html) Timesharing - na co zwrócić uwagę? Rozwój rynku nieruchomości spowodował powstanie dodatkowych, wcześniej niedostępnych usług oraz pojawienie się nowych rodzajów transakcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t77359.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/coraz;wiecej;europejczykow;wyjezdza;na;wakacje,205,0,829389.html) Coraz więcej Europejczyków wyjeżdża na wakacje Najczęściej wybieramy Włochy, Hiszpanię i Francję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/ankieta;money;pl;wakacje;w;kraju;popularne;jak;za;granica,22,0,811030.html) Ankieta Money.pl: Wakacje w kraju popularne jak za granicą Ponad połowa ankietowanych deklaruje, że konflikty zbrojne na świecie nie wpłyną na ich wybór kierunku wakacyjnych wyjazdów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)