Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy wskazał, kto ma wspierać banki

0
Podziel się:

Zaskakujące wnioski na temat...zgubnego wpływu konkurencji na rynek usług finansowych.

Bank Światowy wskazał, kto ma wspierać banki
(PAP/EPA/WHO/P.Virot)

Nadzór państwowy i regulacje powinny wspierać rozwój rynku finansowego - wynika z raportu Banku Światowego _ Global Financial Development Report 2013 _, który zaprezentowano w Warszawie.

Na zdjęciu prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Ekonomista Banku Światowego i autor raportu Martin Czihak powiedział, że część raportu poświęcono m.in. roli państwa, jako regulatora i nadzorcy rynku finansowego. _ To obszar, w którym rola państwa jest relatywnie niepodważana. Kryzys pokazał błędy państwa, jako organu nadzorującego rynek _ - powiedział Czihak.

Jego zdaniem pytanie nie dotyczy więc tego, czy państwo może być zaangażowane w regulowanie rynku, ale jak zapewnić, by regulacje i nadzór wspierały rozwój sektora finansowego. Czihak mówił, że z badań Banku Światowego wynika, iż regulacje nadzorcze są słabsze w krajach dotkniętych kryzysem dot. zasad tworzenia rezerw kapitałowych, płynności czy oceny ryzyka. Ekonomista zaznaczył, że z raportu nie wynika, aby kraje rozwinięte miały lepsze regulacje, a rozwijające się - gorsze.

_ Okazało się, że im prostsze są regulacje dotyczące podstawowych wskaźników tym są lepsze. Łatwiej jest je wdrożyć i łatwiej monitorować _ - powiedział. _ Raport stwierdza, że musi istnieć państwo w sektorze finansowym, to jest nieuniknione, ale jego rola musi być zrównoważona. Państwo odgrywa dużą rolę w zapewnieniu stabilności rynku _ - zaznaczył. Stwierdził, że regulacje rynku finansowego powinny być też lepiej egzekwowane.

Zdaniem Czihaka nie da się znaleźć prostej odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być poziom zaangażowania państwa na rynku finansowym. _ To, co jest potrzebne, to silniejsze regulacje i silniejszy nadzór. W sektorze finansowym nie są już potrzebne, aż tak szeroko zakrojone bezpośrednie interwencje _ - dodał.

Czihak zaznaczył, że obszerną część raportu poświęcono polityce konkurencyjności. _ Zbyt duża konkurencja była podstawową przyczyną kryzysu _ - powiedział. Wyjaśnił, że w efekcie rosnącej konkurencji banki oferowały kredyty osobom, które nie miały zdolności kredytowej czy odpowiednich zabezpieczeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki skok Polski w prestiżowym rankingu Polska awansowała o 19 pozycji - z 74 miejsca na 55 - w tegorocznym rankingu warunków do prowadzenia biznesu.
Zaskakujące dane z firm. W Polsce najlepiej od... Nastroje w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań. W naszym kraju, wskaźnik ilustrujący nastroje też zaskoczył ekspertów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)