Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki walczą na lokaty. Kto daje więcej?

0
Podziel się:

Przeciętnie oprocentowanie 2-letnich lokat jest o 0,6 pkt proc. wyższe niż przed rokiem.

Banki walczą na lokaty. Kto daje więcej?
(ElsvanderGun/iStockphoto)

Banki licytują coraz wyżej, żeby zachęcić klientów do zakładania nowych lokat. Przeciętnie oprocentowanie na dwuletnich depozytach jest już niemal 0,6 pkt proc. wyżej niż przed rokiem.


Kolejny miesiąc z rzędu rośnie średnie oprocentowanie lokat. Dodatkowo decyzja o podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze bardziej rozpaliła nadzieje klientów na wyższe odsetki od oszczędności.

Stawki na 24-miesięcznych depozytach rosną nieprzerwanie od maja 2010 r., a od trzech miesięcy w ślad za nimi podążają również lokaty o krótszych terminach zapadalności.

Rosnące przeciętne zyski z lokat klienci zawdzięczają zaledwie kilku instytucjom finansowym, które stale konkurują o prym na rynku depozytów.

Ścisk w czołówce banków, które najwięcej płacą za oszczędności klientów indywidualnych powoduje, że co chwilę któraś z instytucji podnosząc oprocentowanie próbuje choć nieznacznie przebić konkurencję.

Najaktywniejsi w tej walce to FM Bank, Meritum Bank i instytucje z grupy Getinu (Getin Bank, Noble Bank, Idea Bank). I to właśnie wśród nich toczy się rozgrywka o oszczędności klientów. Widać to po częstych zmianach w tabelach oprocentowania, których nie brakowało również w styczniu. Meritum Bank już na sześć dni przed decyzją RPP podniósł oprocentowanie większości lokat i wprowadził kwartalny depozyt z kapitalizacją dzienną.

Podwyżki nie ominęły też dwóch banków dla przedsiębiorców, które zbierają depozyty również od klientów indywidualnych – FM Bank i Idea Bank. Więcej za lokaty w styczniu zaczął też płacić Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei na obniżkę stawek zdecydowały sięING Bank Śląski i Noble Bank, a Nordea Bank po raz pierwszy od długiego czasu zmniejszył oprocentowanie polis lokacyjnych.

Styczniowe zmiany oprocentowania lokat nie zaprowadziły istotnych zmian w czołówce. Wciąż znajdują się tam te same instytucje, a jedynie zmieniła się ich kolejność. Niewielkie przetasowania w pierwszej piątce potrwają aż do czasu kiedy do gry włączą się pozostałe banki.

Na to jednak przyjdzie jeszcze poczekać, ponieważ sektor bankowy nie narzeka na brak płynności. Dlatego przyciąganie oszczędności klientów nie musi odbywać się w pośpiechu, co powodowałoby dodatkowe wywindowanie kosztów odsetkowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t90468.jpg ) ] (http://www.money.pl/eurobank/zdaniem-eksperta/oszczednosci-i-inwestycje/artykul/czy;bedzie;kolejna;wojna;na;lokaty,181,0,694453.html) Czy będzie kolejna wojna na lokaty? W ostatnich miesiącach banki raczej obniżały oprocentowanie lokat. Ale już za kilka miesięcy - wraz z oczekiwanymi podwyżkami stóp procentowych - oferowane przez banki odsetki od depozytów mogą być większe. Ale eksperci wieszczą, że wojny na lokaty nie będzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lokata;lepsza;od;panstwowych;obligacji,233,0,677097.html) Lokata lepsza od państwowych obligacji Oprocentowanie dwuletnich obligacji wynosi obecnie 4 procent.
lokaty
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)