Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co dwudziesty Polak nie spłaca swoich długów

0
Podziel się:

Swoich długów nie spłaca już 2,08 miliona Polaków, a ich wartość rośnie w zawrotnym tempie.

Co dwudziesty Polak nie spłaca swoich długów
(Amaxim/Dreamstime)

Ponad 34 miliardy złotych - tyle wynoszą już niespłacone na czas długi Polaków. To mniej więcej tyle samo co planowana na przyszły rok kwota deficytu całego państwa.


W ciągu ostatnich dwóch lat wartość niespłaconych zobowiązań gospodarstw domowych wzrosła o 140 procent - podaje w najnowszym raporcie Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. W tym samym jednak czasie liczba samych dłużników rośnie wolniej, o 30 procent do 2,08 miliona osób.

Oznacza to, że największe problemy ze spłatą długów mają obecnie osoby, które zaciągnęły kredyty przed kilkoma laty, gdy banki prowadziły bardzo elastyczną politykę kredytową.

_ _

_ - Stały przyrost ogólnej kwoty zaległych zobowiązań jest niepokojący. Oznacza bowiem, że średnia wysokość długu przypadająca na jednego dłużnika stale rośnie. Pomimo że większość przeterminowanych płatności to kwoty poniżej pięciu tysięcy złotych, to średnia ze wszystkich długów wynosi już ponad 16 tysięcy złotych. Tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o jedną trzecią - _ mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

Nominalnie najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województw śląskiego i mazowieckiego (odpowiednio 6,5 miliarda złotych oraz 4,7 miliarda złotych). Z kolei sam odsetek niespłaconych długów jest wyższy w województwach zachodnich: 7,8 procenta dłużników z województwa zachodniopomorskiego nie spłaca swoich zobowiązań na czas.

Andrzej Kopiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej S.A. uspokaja, że wysoka kwota niespłaconych kredytów nie wywoła u nas kryzysu zadłużeniowego. - _ Straty, o których tu mówimy, są już pokryte – banki tworzą rezerwy na złe długi. W ostatnich latach pomniejszyły one z tego swe potencjalne zyski rocznie o około 10 miliardów złotych, nie naruszając swych kapitałów. Nawet w najgorszym 2009 roku banki wyszły na plus. W bieżącym roku zyski banków są rekordowe - podkreśla . _

Według Komisji Nadzoru Finansowego tegoroczny silny wzrost zysku netto sektora bankowego wynika właśnie z pomniejszenia ujemnego salda odpisów i rezerw. Oznacza to, że banki już uwzględniły straty związane ze złymi kredytami udzielonymi w 2009 i podniosły ogólną jakość swojego portfela kredytowego, między innymi poprzez ostrożniejszą akcję kredytową dla gospodarstw domowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rostowski;polskie;banki;maja;wystarczajaco;duzo;kapitalu,176,0,959920.html) Banki mają problem, ale Rostowski uspokaja Minister finansów powiedział, jak rekapitalizacja banków odbije się na kredytach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t174997.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kruk;tak;pracuje;windykator,136,0,945032.html) Kruk: Taka jest prawda o pracy windykatora _ - U nas nie spotkasz facetów o dużych karkach - _ mówi Piotr Krupa, prezes i założyciel firmy. W rozmowie z Manager.Money.pl wyjaśnia, dlaczego wysyłał pocztówki do dłużników i czemu od długu nie da się uciec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/polubowne;rozwiazywanie;sporow,195,0,907971.html) Polubowne rozwiązywanie sporów Ze względu na wysokie koszty i czas postępowania sądowego, coraz częściej przedsiębiorcy wybierają negocjacje, mediację lub arbitraż. Co je charakteryzuje?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t122798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;antyspreadowa;nie;dziala;przez;kredytobiorcow,153,0,903321.html) Ustawa antyspreadowa nie działa Dwa tygodnie po wejściu w życie nowych przepisów, mimo drogiego franka, banki nie obniżyły cen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)