Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czym się kierować przy wyborze lokaty bankowej?

0
Podziel się:

Zdecydowana większość klientów banków, zwolenników bezpiecznego oszczędzania,
wybiera lokaty bankowe jedynie pod kątem wysokości oferowanego oprocentowania.
Jednak nie tylko oprocentowanie stanowi o atrakcyjności lokaty. Jakie kryteria należy
dodatkowo brać przy tym pod uwagę?

_ Artykuł sponsorowany _

#

Czym się kierować przy wyborze lokaty bankowej?

Zdecydowana większość klientów banków, zwolenników bezpiecznego oszczędzania, wybiera lokaty bankowe jedynie pod kątem wysokości oferowanego oprocentowania. Jednak nie tylko oprocentowanie stanowi o atrakcyjności lokaty. Jakie kryteria należy dodatkowo brać przy tym pod uwagę?

Kryteria wyboru lokat

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaką lokatę terminową wybrać i na jaki jej rodzaj się zdecydować, powinniśmy zwrócić uwagę na:

1. wysokość oprocentowania w skali roku – pamiętajmy, że podawane przez banki oprocentowanie jest oprocentowaniem brutto, a od wypracowanych odsetek będzie trzeba odjąć podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%, tzw. podatek Belki,
2. okres trwania lokaty – oznaczony w umowie lokaty czas trwania depozytu, np. lokaty 3-miesięczne, roczne, dwuletnie itp.,
3. typ stopy procentowej – stała lub zmienna, regulowana przez bank, np. w związku ze zmianą wskaźnika WIBOR na rynku,
4. typ kapitalizacji odsetek – kapitalizacja po zakończeniu okresu trwania lokaty, kapitalizacja comiesięczna, czy np. dzienna – im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej dla klienta,
5. rodzaj lokaty – tradycyjna, progresywna,
6. wysokość opłat za wcześniejsze zerwanie umowy lokaty,
7. konieczność skorzystania z innych produktów banku – np. z konta oszczędnościowego lub ROR-u.

Wysokość zysków

Z perspektywy klienta najważniejszym kryterium wyboru lokaty będzie wysokość zysków, jakie osiągnie po zakończeniu okresu jej trwania. Realny zysk z lokaty wylicza się po odjęciu od wypracowanych odsetek podatku Belki oraz po uwzględnieniu wysokości średniorocznej inflacji. Bywa niejednokrotnie, że banki oferują tak niskie oprocentowanie, że nie umożliwi ono wypracowania realnego zysku z lokaty. Obecnie, warto inwestować w lokaty oprocentowane powyżej granicy realnej rentowności depozytów terminowych, szacowanej na 3,18% (http://www.finanse.egospodarka.pl/107135,Najlepsze-roczne-lokaty-a-inflacja-II-2014,1,63,1.html)
. Dlatego jak najbardziej korzystna dla klientów będzie np. lokata tradycyjna w Santander Consumer Banku na 24 miesiące, z oprocentowaniem stałym 4,1% w skali roku. To jedna z najlepszych obecnie ofert lokat terminowych.

Niemniej w przytoczonym przypadku klient musi podjąć decyzję, czy jest w stanie zdeponować pieniądze na lokacie na okres 24 miesięcy, w ciągu których nie będzie miał do nich swobodnego dostępu.

sponsorowane
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)