Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Depozyty w chińskich bankach mają być ubezpieczone

0
Podziel się:

Rząd w Pekinie do końca 2013 r. zamierza wprowadzić system ubezpieczeń depozytów bankowych, aby zapewnić stabilność rynku finansowego.

Depozyty w chińskich bankach mają być ubezpieczone
(AP/Fotolink/East News)

Rząd chiński do końca 2013 r. zamierza wprowadzić system ubezpieczeń depozytów bankowych, aby zapewnić stabilność rynku finansowego - wynika z komunikatu władz centralnych.

Posunięcie to zapewni bezpieczeństwo depozytów i pomoże w odzyskaniu płynności pieniądza w chińskim systemie bankowym, który przeżywa wielkie problemy z brakiem środków na finansowanie kredytów - powiedział na konferencji prasowej w Szanghaju członek Stałego Biura Politycznego (najwyższy organ sprawujący rządy w Chinach) Wu Xiaoling.

Depozyty w systemie bankowym Chin wynoszą 100 bln juanów (16,3 bln dol.) - według danych Chińskiego Banku Centralnego - są to największe aktywa na świecie zebrane na indywidualnych kontach w jednym kraju.

Obszerne dyskusje nad systemem gwarantowania depozytów podjęły władze chińskie przed dwiema dekadami. W 1993 r. Rada Państwa pierwszy raz zaproponowała wprowadzenie systemu gwarantowania depozytów.

Rząd chiński nie ogłosił jeszcze granicznych wartości gwarantowanych depozytów, ale wiadomo już, że nowy system obejmie zarówno deponentów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Ling Tao, zastępca dyrektora szanghajskiego oddziału Chińskiego Banku Centralnego, powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że bank centralny osiągnął porozumienie ze wszystkimi instytucjami zainteresowanymi i odpowiedzialnymi za wprowadzenie systemu ubezpieczeń depozytów.

Wu wyjaśnił, że nawet w dotychczasowym systemie bankowym bez gwarancji depozytowych przy bankructwie instytucji finansowych wielu indywidualnych klientów odzyskało swoje oszczędności, ale nigdy nie było zwyczaju, ani prawa domagania się zwrotu depozytów przez instytucje.

Bank centralny pozwala bankom ustawić oprocentowanie kredytu i lokat na podstawie oficjalnych stóp bazowych, co stwarza większą konkurencję i ogranicza zyski banków. Stawia to w trudnej sytuacji małe instytucje finansowe, które z natury mają mniejsze zabezpieczenie w aktywach, nie mają dostępu do umów kredytowych gwarantowanych przez administrację państwową i muszą ponosić dużo wyższe ryzyko niż duże banki państwowe - uważa Jimmy Leung, ekspert od bankowości i rynków kapitałowych w chińskim oddziale firmy doradczej PWC.

Według instytutu badawczego Barclays Research, jeżeli system gwarantowania depozytów zostanie wprowadzony do końca 2013 r., banki chińskie mogą stracić około 1,91 proc. swoich zysków netto w 2014 r.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)