Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści zaskoczeni, RPP podniosła stopy

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 punków bazowych.

Ekonomiści zaskoczeni, RPP podniosła stopy
(PAP/Radek Pietruszka)

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa referencyjna wynosić będzie od jutra 5,50 procent - informuje Narodowy Bank Polski (na zdjęciu szef NBP, Sławomir Skrzypek).

Stopa redyskonta weksli wyniesie 5,75 procent, stopa lombardowa - 7,0 procent, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 4,0 procent.

Tylko trzech z dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas lutowego posiedzenia RPP. Według pozostałej siódemki, miała ona nastąpić dopiero w marcu.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu, listopadzie 2007 roku oraz w styczniu tego roku.

Przemysław Kwiecień z XTB pisze w komentarzu, że nie jest zaskoczony decyzją Rady. Wyjaśnia prawdopodobne pobudki członków RPP: _ Nie chodzi o zaskakująco wysoki wskaźnik inflacji w styczniu, lecz raczej o to, że przy tak silnie rosnącym popycie wewnętrznym, wzrosty cen żywności czy energii mogą przełożyć się na wzrost oczekiwań inflacyjnych. Z pewnością w podjęciu decyzji pomogło również to, że póki co nie ma sygnałów aby gospodarki Europy Zachodniej miały zmierzać ku recesji _ - czytamy.

Jak wyjaśnia Przemysław Kwiecień, na decyzji Rady nie wszyscy kredytobiorcy stracą. Ci zadłużeni walutach obcych, mogą nawet zyskać. _ Posiadający kredyt w walucie obcej zyskają bowiem na dodatkowym umocnieniu złotego _ - pisze Kwiecień. _ W dłuższym okresie obecne podwyżki mogą przysłużyć się jednak nawet tym, którzy kredyt mają w złotówkach. Gdyby bowiem Rada dopuściła do trwałego wzrostu inflacji wyższych stóp i tak nie udało by się uniknąć i wtedy zostałyby one z nami znacznie dłużej - wyjaśnia analityk . _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)