Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: 7:3 przeciw podwyżce stóp

0
Podziel się:

Większość analityków uważa, że pomimo danych skłaniających do kolejnej podwyżki stóp procentowych, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na nią dopiero w marcu.

Eksperci: 7:3 przeciw podwyżce stóp
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wysoka inflacja, presja na rynku pracy oraz poniedziałkowe dane o sprzedaży detalicznej wydają się nie pozostawić Radzie Polityki Pieniężnej żadnego wyboru i stopy procentowe na pewno po raz kolejny wzrosną. Analitycy są podzieleni w typowaniu terminu podwyżki, ale większość z ankietowanych przez agencję ISB stawia na marzec.

Z dziesięciu ankietowanych przez ISB ekonomistów, 3 oczekuje podwyżki stóp w lutym, a 7 - w marcu.

- _ Wśród argumentów za niepodwyższaniem stóp w lutym jest utrzymująca się niepewność, w jakim stopniu spowolnienie gospodarcze w strefie euro przełoży się na sytuację w Polsce oraz kwestia powiększającej się różnicy stóp procentowych między Polską a strefą euro i USA. Rozłożone w czasie podwyżki stóp dają Radzie możliwość pełniejszej oceny sytuacji _ - mówi Maja Goettig, ekonomistka banku BPH.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak eksperci z banku PKO BP asekurują się i nie wykluczają także lutowego ruchu RPP. - _ Prognozujemy, z prawdopodobieństwem 55 proc., że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian i podwyższy stopy procentowe na posiedzeniu marcowym. Niemal pewne stało się zaostrzenie polityki pieniężnej w najbliższej perspektywie, kwestią otwartą pozostało jedynie czy nastąpi to na posiedzeniu RPP w lutym, czy w marcu _- mówi główny ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa.

_ Posiedzenie RPP, której przewodniczy szef NBP Sławomir Skrzypek (na zdjęciu) odbywa się w dniach 26-27 lutego, a decyzja zostanie ogłoszona w środę we wczesnych godzinach popołudniowych. _Jego zdaniem, RPP więcej ryzykuje pozostawiając stopy bez zmian, gdyż zagrożenie, że inflacja wzrośnie w lutym powyżej oczekiwań jest większe niż to, iż będzie niższa, co uderzyłoby w wiarygodność Rady.

- _ Z kolei argumenty za podwyżką w marcu to możliwe negatywne oddziaływanie na nastroje przedsiębiorstw, rosnące ryzyko scenariusza recesyjnego w USA i spowolnienia w strefie euro oraz postępujące zacieśnienie polityki kredytowej przez krajowe banki wobec podmiotów korporacyjnych _ - wylicza Tarnawa.

Pozostali eksperci, zgadzający się z teorią kolejnej reakcji Rady dopiero za miesiąc, wskazują inne powody, które wpłyną na zachowawcze działanie władzy monetarnej. Nie mają jednak pewności.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Presja na kolejną podwyżkę zwiększyła się i perspektywa jej nieuchronności powoduje, że istnieje ryzyko podwyżki już w tym tygodniu. Biorąc to pod uwagę, jak również zmianę ścieżki inflacji na 2008 rok oczekujemy jeszcze dwóch podwyżek po 25 pb, najprawdopodobniej w marcu i maju _- uważają analitycy Banku Zachodniego WBK.

_ W styczniu RPP podniosła - zgodnie z oczekiwaniami - stopy procentowe o 25 pb do 5,25 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. W ub. roku RPP podwyższała stopy procentowe po 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz w listopadzie. _

Główny ekonomista Invest Banku Jakub Borowski zauważa, że eksperci oczekujący kolejnych podwyżek stóp przywiązują zbyt małą wagę do kwestii możliwego umocnienia kursu złotego.

- _ Obawa o nadmierne umocnienie złotego będzie w najbliższych miesiącach głównym argumentem powstrzymującym Radę przed bardziej radykalnym zaostrzeniem polityki monetarnej _- przekonuje Borowski.

W jego opinii, ewentualna podwyżka stóp procentowych w lutym w połączeniu ze spodziewanym obniżeniem stóp przez Fed o 50 pb w marcu mogłaby przyczynić się do istotnego umocnienia złotego.

Inflacja skłania ku podwyżce

Ekonomiści oczekujący i namawiający RPP do podwyżki stóp już w środę mają także przekonujące argumenty.

- _ W styczniu i kolejnych miesiącach należy oczekiwać dalszego wzrostu inflacji bazowej netto, głównie za sprawą wzrostu cen kontrolowanych. Jej poziom na koniec roku najprawdopodobniej przekroczy cel inflacyjny. Dlatego też tym groźniejszy jest zaobserwowany w danych inflacyjnych GUS za styczeń ponowny wzrost cen żywności - _ ostrzega główny ekonomista Banku BGŻ Dariusz Winek.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)