Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filar: Nie ma pola do obniżki stóp

0
Podziel się:

Członek RPP uważa, że wzrost wynagrodzeń pokazuje, że presja inflacyjna jest silna.

Filar: Nie ma pola do obniżki stóp
(PAP/Szymon Pulcyn)

_ - Wyraźny wzrost wynagrodzeń w październiku wyraźnie pokazuje, że presja inflacyjna w polskiej gospodarce jest nadal silna _- uważa Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

W ocenie członka RPP, dopóki utrzyma się tak wysoka dynamika płac, stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie.

_ - Spodziewaliśmy się, że w trudnym czasie zarówno pracobiorcy będą gotowi powściągnąć swoje oczekiwania, jak i pracodawcy będą mniej chętni do podnoszenia płac. Tymczasem dane wskazują, że mamy dynamikę wynagrodzeń wciąż bardzo bliską dynamiki dwucyfrowej, z jaką mamy do czynienia od ubiegłego roku _ - powiedział Filar w TVN CNBC Biznes.

Członek Rady podkreślił, że choć październik był trudnym miesiącem, pełnym negatywnych wydarzeń, to także miesiąc do miesiąca wzrost wynagrodzeń jest bardzo wyraźny.

_ - To wskazuje na to, że źródła dodatkowego popytu wciąż w naszej gospodarce istnieją i utwierdza mnie w przekonaniu, że nie ma pola manewru do obniżek stóp procentowych. Na razie oczekiwania dotyczące tego, że presja płacowa zmaleje, się nie potwierdzają. Należy więc utrzymać stopy na ustabilizowanym poziomie do czasu, aż rzeczywiście zobaczymy, że presje płacowa i inflacyjna zaczynają wygasać _ - podsumował Filar.

| ILE ZARABIAJĄ POLACY? |
| --- |
| Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. wzrosło o 2,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 9,8 proc. i wyniosło 3241,81 zł. Natomiast przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w październiku 2008 roku wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 proc., natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 3,6 proc. i wyniosło 5406,4 tys. osób. |

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)