Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kossowski: Spread trzeba skasować!

0
Podziel się:

- Banki powinny zarabiać tylko na odsetkach, a nie dodatkowo na różnicy kursowej - uważa ekspert.

Kossowski: Spread trzeba skasować!
(PAP/EPA)

_ Banki powinny zarabiać tylko na odsetkach, a nie dodatkowo na różnicy kursowej _ - pisze ekspert na swoim blogu.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że przyjrzy się temu, w jaki sposób banki, udzielając kredytów walutowych, naliczają spread, czyli różnicę między kursem sprzedaży i kupna. Okazuje się bowiem, że znacząco podnosi on koszty kredytu.

Ostatnia istotna interwencja KNF na rynku kredytów hipotecznych zakończyła się wprowadzeniem tzw. Rekomendacji S (przeciwko czemu protestowaliśmy)
i stanowiła dla wielu klientów ograniczenie w dostępie do kredytów. Tym razem komisja występuje w obronie interesów klientów.

- _ Banki między sobą handlują walutami ze spreadem rzędu pół grosza a klientom aplikują 30 czy 40 razy szersze widełki. Spready kredytowe są nawet szersze niż w kantorach, a przecież zyskiem banku jest marża wliczona do oprocentowania a nie spread _ - mówił w rozmowie z Money.pl Maciej Kossowski.

| Spread to różnica między kursem, po jakim bank pożyczył nam pieniądze, a kursem, po jakim go spłacamy. Często sięga ona nawet kilkunastu groszy. Z uwagi na spread koszt kredytu może wzrosnąć o kilka procent. |
| --- |

Kontrola, jak pisze Maciej Kossowski, najprawdopodobniej skończy się raportem z zaleceniami dla banków, by informowały klientów o wysokości spreadu. A to, według niego, nic nie zmieni. Już w tej chwili klienci nie orientują się, w jaki sposób poszczególne opłaty wpływają na koszt kredytu.

Ekspert uważa, że najlepszym rozwiązaniem powinno być skasowanie tej możliwości dodatkowego zarobkowania banków. - _ Powinny one zarabiać wyłącznie na odsetkach _ - pisze Kossowski nie kryjąc wątpliwości co do tego, czy znajdzie się choć jeden odważny bank który odpuści sobie kasowanie różnic kursowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)