Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty w Polsce. Próbowano wyłudzić niemal 100 mln złotych

0
Podziel się:

W trzecim kwartale odnotowano 1539 prób wyłudzeń - jest to o 200 więcej niż w kwartale poprzednim.

Kredyty w Polsce. Próbowano wyłudzić niemal 100 mln złotych
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Prawie 98 milionów złotych - to łączna kwota kredytów, które próbowano wyłudzić z banków w Polsce od początku lipca do końca września - wynika z raportu InfoDok, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

W trzecim kwartale odnotowano 1539 prób wyłudzeń - jest to o 200 więcej niż w kwartale poprzednim; wzrosły też kwoty, które chciano w ten sposób uzyskać - w II kwartale br. nie przekraczały średnio kilku milionów złotych. W okresie lipiec - wrzesień br. rekordzista próbował wyłudzić 20 mln zł i była to największa próba od ponad 12 miesięcy.

Jak wynika z raportu, łączna kwota potencjalnych wyłudzeń (98 mln zł) w III kwartale br. jest większa o ponad 38 mln zł w porównaniu z II kwartałem br. Skuteczniejsze blokowanie takich prób możliwe było dzięki rosnącej liczbie dokumentów zastrzeżonych w systemie bankowym. Z raportu InfoDok wynika, że w III kw. ich liczba wzrosła do 1 mln 148,2 tys., czyli o 3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem tego roku. Dziennie zastrzeganych jest 317 dokumentów.

Zdaniem ekspertów Związku Banków Polskich, nawet osoba, która nigdy nie miała konta i nie korzystała z usług bankowych, po utracie dokumentów powinna zgłosić ten fakt do najbliższego banku, aby jej dane szybko trafiły do bazy dokumentów zastrzeżonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcesz kredyt? Tak banki przykręciły śrubę Od początku roku znacznie spadła liczba przyznawanych kredytów. Wiemy już jak bardzo.
Jak Polacy oszczędzają? Raport Money.pl Remont, zakup auta lub mieszkania albo przyszła emerytura. Powodów, dla których odkładamy pieniądze, jest wiele. Zobacz, na ile skutecznie nam się to udaje.
Zmiany w kredytach. Ustawa już podpisana Zmiany dostosowują polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do prawa UE.
kredyty
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)