Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokaty dają niższe zyski, choć oprocentowanie rośnie

0
Podziel się:

Półroczne lokaty bankowe przynoszą obecnie zyski maksymalnie na poziomie 6,5 procent brutto, podczas gdy jeszcze zimą było to 8 procent.

Lokaty dają niższe zyski, choć oprocentowanie rośnie
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Półroczne lokaty bankowe przynoszą obecnie zyski maksymalnie na poziomie 6,5 procent brutto, podczas gdy jeszcze zimą było to 8 procent - wynika z zestawień porównywarki internetowej Comperia.

Od końca marca obowiązują nowe przepisy które uszczelniają system podatkowy w zakresie zysków z lokat bankowych. Dotąd banki oferowały lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Ponieważ dzienne zyski z takich lokat były niewielkie, zgodnie z prawem były zaokrąglane do zera, co pozwalało na niepłacenie podatku.

Analitycy zaznaczają, że po wycofaniu tak zwanych lokat antybelkowych widać nowy trend na rynku - banki zaczynają proponować nowe promocyjne lokaty. Najczęściej są one tak skonstruowane, że klient może ją założyć tylko raz. Po drugie, część banków wymaga, by najpierw założyć konto osobiste - przestrzega Marcin Zienkiewicz z porównywarki internetowej Comperia.

- _ Niestety kosztem tego wyższego oprocentowania po okresie lokaty klient zostaje często z niechcianym kontem i na to trzeba będzie uważać. Konta dołączane do lokat na początku mogą być darmowe. Pamiętajmy jednak, że z każdym miesiącem bank może zmienić tabelę opłat i prowizji i do tych kont trzeba będzie płacić. Warto więc tę sprawę przemyśleć, gdyż można znaleźć na rynku atrakcyjne lokaty, a więc te oprocentowane przynajmniej na 6 proc., do których nie trzeba zakładać konta _ - ocenił Zienkiewicz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA ZIENKIEWICZA:

Marcin Zienkiewicz zaznacza, że banki nie wycofywały się z lokat antybelkowych z dnia na dzień. - _ Już od listopada zauważyliśmy spadek średniego oprocentowania półrocznych lokat. Ten spadek następował miesiąc po miesiącu więc nie był skokowy, tylko bardziej płynny. Klienci lokowali środki na tych lokatach niekiedy na rok, niekiedy na pół roku a niekiedy na trzy miesiące. Jeżeli te lokaty się skończą, to też klienci nie będą skokowo potrzebowali nowych lokat. Komuś ta lokata skończy się za miesiąc, komuś za dwa a komuś jeszcze za pół roku _ - wyjaśnił ekspert.

Z szacunków wynika, że na lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek Polacy zgromadzili 70 miliardów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz lokatę w banku? Przeczytaj koniecznie Od dziś obowiązują nowe przepisy, które uszczelniają system podatkowy, a jednocześnie zmniejszają zyski właścicieli lokat.
Banki walczą o klientów. Podnoszą oprocentowanie Kres lokat antybelkowych sprawił, że instytucje finansowe zaczęły kusić zyskami. Zobacz jak.
Banki walczą o klientów. Idą na rekord Lokaty biją kolejne rekordy. Średnie oprocentowanie jest już na poziomie z początków 2009 roku
lokaty
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)