Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"MFW musi opuścić trojkę" - uważa były ekspert funduszu

0
Podziel się:

Fundusz pod wodzą Christine Lagarde został wykorzystany jako przykrywka dla europejskich polityków.

"MFW musi opuścić trojkę" - uważa były ekspert funduszu
(AP/Fotolink/East News)

Dając się wciągnąć w ratowanie strefy euro wraz z pozostałymi członkami trojki (EBC, KE) Międzynarodowy Fundusz Walutowy stracił niezależność. By się ratować, musi opuścić trojkę - pisze na łamach _ Financial Times _ były pracownik MFW, Ousmene Mandeng.

_ Jest wiele ofiar kryzysu strefy euro, ale o jednej z nich wspomina się rzadko: MFW. Został on wykorzystany jako przykrywka dla europejskich polityków i stracił niezależność _ - pisze Mandeng w komentarzu dla _ FT _.

MFW powstał jako instytucja technokratów i jako taki został zaangażowany w ratowanie Europy; _ uznano, że potrzebny był neutralny mediator, by rozwiązać problemy strefy euro. Zakładano, że oceniając sytuację peryferyjnych krajów Eurolandu, jako instytucja z zewnątrz, MFW będzie mniej uprzedzony niż np. kanclerz Niemiec czy Komisja Europejska _ - wyjaśnia były ekspert MFW, który uważa, że Fundusz, który z założenia powinien pozostać apolityczny znalazł się pod presją polityków.

Niezależność Funduszu od jakiegokolwiek regionu świata czy mocarstwa była podstawą efektywnego działania tej instytucji i ma dla niej zasadnicze znaczenie. Zatem fakt, że decyzje w sprawie programów ratunkowych wspieranych finansowo przez MFW podejmowane są we Frankfurcie, Berlinie i Brukseli powinny głęboko niepokoić członków MFW. _ Tymczasem KE i Europejski Bank Centralny, które nawet nie należą do Funduszu tworzą wraz z MFW trojkę, która organizuje pakiety ratunkowe dla krajów strefy euro _ - pisze Mandeng.

_ Fundusz nie może być postrzegany jako neutralny i zarazem służyć bezpośrednio interesom strefy euro. Ponadto istnieje ryzyko, że zaangażowanie MFW w ratowanie unii walutowej zniszczy wiarygodność Funduszu _ - ostrzega Mandeng i sugeruje rozwiązanie: _ By się uratować, MFW musi opuścić trojkę _.

Również _ New York Times _ napisał, że kryzys umocnił międzynarodową pozycję MFW i jego dyrektor wykonawczej, Christine Lagarde.

Czytaj więcej w Money.pl
MFW obniża prognozę dla Polski. Przy niej szacunki rządu brzmią jak żart Jacek Rostowski założył rozwój krajowej gospodarki na poziomie 2,2 procent. Ekonomiści MFW są innego zdania.
Nowe zagrożenia kryzysowe. MFW pokazuje, co to może być Światowy system finansowy jest znacznie bardziej stabilny niż przed sześcioma miesiącami, ale nadal potrzeba wiele pracy, by go uzdrowić.
MFW z dobrymi wiadomościami. Świat redukuje dług Deficyty w krajach o rozwiniętych gospodarkach spadły w zeszłym roku o trzy czwarte proc. PKB
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)