Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz chętniej się zadłużają

0
Podziel się:

W 2005 roku Polacy wzięli 11 mld euro różnego rodzaju kredytów konsumenckich. Jest to o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Daleko nam jednak do europejskich liderów - Brytyjczyków i Niemców. Ich wierzytelności wyniosły odpowiednio 242 mld euro i 237 mld euro.

Polacy coraz chętniej się zadłużają

W 2005 roku Polacy wzięli 11 mld euro różnego rodzaju kredytów konsumenckich. Jest to o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Cetelem - Obserwator 2006. Jest to 1,2 proc. całego portfela kredytów konsumenckich, które zaciągnięto w Europie w 2005 roku. Rynek kredytów konsumenckich w Europie urósł w 2005 roku o 5,6 proc.

"Odnotowany 13-proc. przyrost wartości kredytów w warunkach umacniającej się waluty krajowej oznacza blisko 20-proc. przyrost wielkości tego rynku w złotych. Podobnie jak ubiegły rok, tak i ten powinien być rokiem wzrostu; szybko będziemy nadrabiać zaległości i zbliżać się do innych krajów Europy" - powiedział Łukasz Gębski, członek zarządu Cetelem Bank Polska, zlecającego raport Obserwator 2006.

Jak wynika z przedstawionych danych, najwięcej w 2005 roku pożyczyli mieszkańcy Wielkiej Brytanii (26 proc.) oraz Niemiec (26 proc.). Ich wierzytelności wyniosły odpowiednio 242 mld euro i 237 mld euro, i łącznie stanowiły ponad 50 proc. europejskiego rynku kredytów konsumenckich w 2005 roku.

Średni portfel kredytowy przypadający na polskie gospodarstwo domowe wyniósł 798 euro (przy liczbie 13,77 mln gospodarstw).

Pod tym względem liderami ponownie byli Brytyjczycy (9,6 tys. euro) i Niemcy (6,05 tys. euro). Następnymi w kolejności okazali się Hiszpanie (5,59 tys. euro) oraz Francuzi (4,79 tys. euro). Zadłużenie przeciętnej europejskiej rodziny wyniosło natomiast 4,89 tys. euro.

"Tak duże różnice w zadłużeniu polskich i europejskich gospodarstw domowych pokazuje, że w Polsce jest jeszcze ogromny, niewykorzystany potencjał" - ocenił Gębski.

Jego zdaniem Polska będzie w najbliższych latach podążać śladem innych państw europejskich i pożyczać coraz więcej.

"Fakt, że pożyczamy mniej nie wynika tylko z niższych zarobków. Jest to przede wszystkim kwestia przekonania się do takiej formy kupowania" - powiedział Gębski.

W ciągu 12 miesięcy najwięcej Polaków zamierza wydać pieniądze (niekoniecznie pochodzące z kredytu) na rozrywkę/podróże (32 proc.), wyposażenie mieszkań (26 proc.) oraz sprzęt AGD (24 proc.). Z kolei 6 proc. planuje kupno nieruchomości, a 9 proc - samochód.

Obserwator 2006 został opracowany przez TNS OBOP na zlecenie francuskiej Grupy Cetelem. Raport ukazuje się od 1999 roku, w Polsce po raz drugi.

Jako kredyt konsumencki polskie ustawodawstwo kwalifikuje karty kredytowe, kredyt ratalny, gotówkowy oraz na rachunku otwartym, których wartość zawiera się w przedziale 500 zł-80 tys. zł.

W raporcie uwzględniono 11 krajów: Hiszpanię, Francję, Włochy, Portugalię, Belgię, Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Węgry, Polskę oraz Słowację.

pieniądze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)