Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycje EBC to dramatyczne próby utrzymania euro?

0
Podziel się:

Prezes EBC zapowiedział, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank ten będzie bez ograniczeń skupował obligacje.

Propozycje EBC to dramatyczne próby utrzymania euro?
(SIPA/East News)

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zapowiedział, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty bank ten będzie bez ograniczeń skupował obligacje krótkoterminowe zwłaszcza krajów południa. Zdaniem analityków to dramatyczne próby utrzymania euro.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi zapowiedział dziś, że będzie bez ograniczeń skupował krajowe obligacje o terminie zapadalności do trzech lat. Program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro. EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów. _ EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne _ - powiedział Draghi.

Prezes dodał, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC był jeden głos przeciwko decyzji o skupowaniu obligacji krajów. Przed spotkaniem głośno protestowały przeciwko temu Niemcy.

Zapytani przez PAP analitycy oceniają, że są to dramatyczne próby utrzymania euro, o podłożu bardziej politycznym, niż ekonomicznym i raczej nie przyniosą pozytywnych rezultatów.

_ Istnieje obawa, że te kraje południa strefy euro uzależnią się od pomocy i cały proces ulegnie wydłużeniu. Tego typu działania wcale nie rozwiążą problemu, to tylko łatanie płynności, a nie szukanie ścieżki wzrostu _ - powiedział przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru.

Dodał, że niewykluczone, że także inne poza Niemcami kraje, np. z północy Europy, mogą wyrazić swój sprzeciw wobec pomysłu skupowania obligacji.

Zdaniem wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdana Wyżnikiewicza, tego typu uzgodnienia mają dać pozytywne efekty dla rynku np. w postaci uspokojenia nastrojów, choć nie wiadomo, czy okaże się ono skuteczne i jak długo będzie trwało. _ - Sprzeciw Niemców nie dziwi. Z podobnych powodów w ubiegłym roku podał się do dymisji poprzedni prezes Bundesbanku. Wtedy chodziło o pierwszy program obligacji EBC _ - powiedział PAP.

Dodał, że cała ta sytuacja potwierdza, że euro jest przede wszystkim projektem politycznym i musiały istnieć naciski polityczne na EBC.

Także zdaniem byłego wiceprezesa NBP Krzysztof Rybińskiego jest to w dużej mierze decyzja polityczna. Chodzi o to, aby w perspektywie tegorocznych wyborów w USA czy przyszłorocznych w Niemczech odsunąć w czasie negatywne zjawiska - wskazywał.

Dodał, że skupowanie przez EBC obligacji krótkoterminowych, o terminie zapadalności do trzech lat w celu obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów Hiszpanii i Włoch, może doprowadzić do patologii i wbrew zakładanym celom - do wydłużenia kryzysu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka interwencja na rynku obligacji - _ EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne _ - powiedział dziś Draghi na konferencji prasowej we Frankfurcie na Menem.
Kryzysowe spotkanie na szczycie. Co postanowią? Włochy chcą, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji.
Nie będą skupować hiszpańskich obligacji - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)