Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

RPP nie obniży stóp. Na razie

0
Podziel się:

Na niższe raty kredytów przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka miesięcy.

RPP nie obniży stóp. Na razie
(PAP/Leszek Szymański)

Rada Polityki Pieniężnej nie pójdzie śladem innych banków centralnych i nie obniży stóp procentowych w tym miesiącu. Nie ma również pewności co do dalszych decyzji - wynika z analizy Money.pl.

Jeszcze kilka dni temu wielu analityków spodziewało się, że tym razem może dojść do obniżki stóp procentowych. Jednak pojawiające się w ostatnich dniach wypowiedzi członków Rady wskazują na to, że tak się nie stanie.

_ 8 października najważniejsze banki centralne - Ameryki (FED), Europy (ECB), Anglii i Kanady obniżyły stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Banki Szwajcarii i Chin również przyłączyły się do akcji tnąc stopy odpowiednio o 25 i 27 pkt. _Skąd wzięło się przekonanie o tym, że stopy pójdą w dół? Na początku października, w skoordynowanej akcji kilka banków centralnych zredukowało główne stopy procentowe.

Część analityków oczekiwała podobnego ruchu ze strony NBP. Od tego czasu RPP zebrała się już dwa razy., ale nie podjęto żadnych nadzwyczajnych decyzji w sprawie stóp procentowych. Główna stopa procentowa w Polsce pozostaje na poziomie 6 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedno jest pewne, że zapowiadanej jeszcze kilka tygodni temu podwyżki nie będzie. Klienci spłacający swoje kredyty w złotówkach mogą więc odetchnąć, bo na razie z pewnością nie będzie gorzej.

Zmiana nastawienia

Ostatnio układ sił w Radzie Polityki Pieniężnej znacząco się zmienił. Już nie ma wyraźnego podziału na _ jastrzębi _ i frakcję _ gołębi. _

Grupa dotychczasowych zwolenników podwyżek stóp - a do takich zaliczano do tej pory Dariusza Filara, Jana Czekaja i Andrzeja Wojtynę - wyraźnie sygnalizuje zmianę dotychczasowego nastawienia.

Niektórzy członkowie RPP uważają, że należy poczekać z dalszymi decyzjami nawet kilka miesięcy. Wynika to z m.in. z tego, że dane makroekonomiczne zarówno te w Polsce jak i za granicą każą spodziewać się spowolnienia w gospodarce. Jednak są i głosy sugerujące podjęcie szybkiej decyzji o redukcji stóp procentowych.

| W jakim kierunku zmierza RPP? |
| --- |
| Sławomir Skrzypek - Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej _ - W tym roku dane są optymistyczne, ale w przyszłym roku doznamy znacznego spowolnienia. To sprzyja obniżeniu projekcji inflacji _ - przewiduje szef NBP. Jego zdaniem jest wiele faktów, które wskazywałyby na możliwość poluzowania polityki monetarnej. Dariusz Filar * Według niego w obecnej sytuacji na rynkach finansowych, stopy procentowe powinny zostać bez zmian do stycznia 2009 r. _ - Już nie jestem za podwyżkami stóp procentowych - przechodzę do obozu opowiadającego się za stabilizacją stopy na pewien okres _. *Andrzej Wojtyna *Po opublikowaniu danych dotyczących wzrostu płac we wrześniu powiedział, że _ na tym etapie, nawet mimo takich płac, widzę poruszanie się w stronę nastawienia neutralnego, ale za wcześnie jest mówić o obniżkach _. *Jan Czekaj * Członek RPP prognozuje, że wzrost gospodarczy w Polsce może spowolnić w przyszłym roku do 4,0-4,5 proc. z 5,5 proc. zakładanych przez rząd w 2008 roku. Dodał, że _ jeśli dane o
produkcji potwierdzałyby spowolnienie, to moje nastawienie byłoby neutralne _. *
Stanisław Owsiak *Uważa, że perspektywy obniżek stóp się oddaliły, a ze zmianą trzeba poczekać około 4-5 miesięcy. Według niego _ z obniżką raczej trzeba ostrożnie ze względu na to, że inflacja jest wciąż wysoka i mamy projekt euro, gdzie na razie wciąż widzimy determinację rządu i NBP _. *Halina Wasilewska-Trenkner * Po publikacji danych o wrześniowych płacach stwierdziła, że presja płacowa w gospodarce nie ustępuje i trzeba poczekać na dalsze dane, w tym o produkcji. Chce również poczekać na najbliższą prognozę inflacyjną. - _ Będziemy mieli wówczas więcej informacji, by podjąć właściwą decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych - _ podkreśla. *Marian Noga
Jego zdaniem pozostawienie stóp bez zmian w październiku byłoby odpowiedzią na wszystkie wątpliwości a że jest jeszcze potrzebna podwyżka stóp, to wynika z oczekiwań rynku. Jednak _ prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest obecnie niskie _. Noga uważa, że nie można
wykluczyć obniżek stóp w 2009 r. ze względu na zmniejszenie dysparytetu stóp wobec strefy euro.* Stanisław Nieckarz *Uważa, że szybsze przejście do łagodnej polityki monetarnej jest kwestią otwartą po tym jak główne banki obniżyły swoje stopy, a RPP musi wziąć pod uwagę fakt, że sytuacja jest dynamiczna i coraz bardziej skomplikowana. Stwierdził jednak że _ niewątpliwie ta decyzja będzie miała wpływ na naszą politykę monetarną. _ *Andrzej Sławiński *Według niego sytuacja w Polsce jest na tyle korzystna, że na razie nie trzeba będzie stóp procentowych obniżać, a prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych jest teraz mniejsze. |

Źródło: PAP, Reuters, ISB, TVN CNBC, raporty i newslettery banków. Wypowiedzi i opinie zebrane przez autora, opublikowane w licznych w dniach 1-17 października.

Z powyższego zestawienia wynika, że w październiku nie dojdzie do zmiany polityki monetarnej. Jeżeli zostanie natomiast zrealizowany scenariusz Stanisława Owsiaka, to na decyzję o ewentualnej zmianie stóp procentowych w Polsce przyjdzie nam poczekać nawet do marca przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Głosy bankowców

Analitycy bankowi przede wszystkim zwracają uwagę na fakt, że zmienia się nastawienie członków rady jak i ton samych wypowiedzi. _ - Większość członków Rady nie przewiduje już dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. W komunikacie po posiedzeniu zostanie zapewne to odzwierciedlone poprzez pominięcie sformułowania o możliwości dalszego podwyższenia stóp procentowych i zasygnalizowanie, że obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp, jak i podwyżki jest zbliżone czyli odpowiednik nastawienia neutralnego w polityce pieniężnej _ - mówi Money.pl Łukasz Tarnawa główny ekonomista PKO BP.

Podobnego zdania są analitycy z Pekao SA. _ - Z punktu widzenia polityki monetarnej oczekujemy, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w tym miesiącu. W naszej ocenie Rada zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych w tym roku _ - mówi Agnieszka Decewicz, ekonomista Pekao SA.

Adam Antoniak, ekonomista BPH zwraca uwagę na jeszcze jeden czynnik związany z rynkiem walutowym, który członkowie RPP będą brali pod uwagę.
_ - Oczekujemy, że przy niepewnej sytuacji gospodarczej i dużej zmienności kursu złotego w październiku Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, zwłaszcza, że miała możliwość podjęcia decyzji na posiedzeniach 8 i 13 października _ - mówi.

Z kolei Wojciech Matysiak, analityk z banku BGŻ uważa za mało prawdopodobne, aby zwolennicy obniżek stóp procentowych w Radzie zdobyli większość już na najbliższym posiedzeniu.

Kredyty tańsze, ale...

Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego redukcja stóp procentowych o 25-50 pb. miałaby kolosalne znaczenie. Po pierwsze spada koszt kredytu (spłaca mniejsze raty). A jeśli chce zaciągnąć inny np. gotówkowy, to jest on dużo tańszy niż przed taką decyzją. Tak było do tej pory. Obecnie jednak ze względu na poważne perturbacje na rynku finansowym banki podnoszą marżę.

Z kolei WIBOR 3-miesięczny, który jest brany najczęściej pod uwagę przy udzielaniu kredytów w ciągu ostatniego miesiąca znacznie wzrósł mimo, że główna stopa procentowa pozostaje bez zmian. (patrz wykresy poniżej).

Jeżeli działania NBP przyniosą zamierzony efekt to wskaźnik ten powinien ponownie spaść do poziomu około 6,5 proc. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku WIBOR-u 6 miesięcznego. Należy jednocześnie zauważyć, że oczekiwana redukcja stóp procentowych będzie miała wpływ nie tylko na sam WIBOR, ale również na oprocentowanie lokat bankowych.

Niektórzy analitycy uważają, że cięcie stóp procentowych w tym roku może jednak nastąpić jeśli Europejski Bank Centralny ponownie podejmie decyzję o redukcji w strefie euro. - _ Obecnie przewidujemy rozpoczęcie cyklu obniżek w I kwartale przyszłego roku, skala obniżek w całym 2009 r. najprawdopodobniej zamknie się w 100 punktach bazowych _ - mówi Money.pl Łukasz Tarnawa z PKO BP.

| RPP zacznie jednak ciąć stopy? |
| --- |
| *Marek Knitter, Money.pl *

Do czasu wybuchu kryzysu bankowego część członków RPP stała na stanowisku, że należy podnieść stopy jeszcze w tym roku. Akcja banków centralnych na całym świecie zmieniła nieco tą optykę. Do tego doszły jeszcze nowe prognozy wzrostu gospodarczego, które jasno wskazują na spodziewane spowolnienie. W tej sytuacji Rada postanowiła wyczekać na dalszy rozwój sytuacji. Jeżeli jednak w najbliższym czasie nastąpi kolejny wstrząs - którego nie można w obecnej sytuacji przewidzieć - to nie jest wykluczone, że zarówno ECB jak i RPP będą redukować stopy w tym samym czasie. Nasza Rada może w takim przypadku poluzować politykę monetarną aż o 50 pb. Główna stopa procentowała znalazłaby się wtedy na poziomie 5,5 proc. Wszystko obecnie wskazuje na to, że członkowie Rady w tym miesiącu będą chcieli jednak wstrzymać się od decyzji. Kolejne posiedzenie również może nie przynieść żadnych rozstrzygnięć. Natomiast w przyszłym roku
redukcja stóp procentowych wydaje się już nieunikniona. Dla osób o zacięciu oszczędnościowym może to oznaczać, że są to ostatnie miesiące, aby mogli skorzystać z wyżej oprocentowanych lokat bankowych. Z kolei kredytobiorcy będą mogli liczyć na tańsze finansowanie swoich potrzeb. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)