Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy spadają, a kredyty i tak nie tanieją

0
Podziel się:

Rata za kredyt hipoteczny na 300 tysięcy złotych powinna być tańsza nawet o 120 złotych. Ale nie jest i szybko nie będzie.

Stopy spadają, a kredyty i tak nie tanieją
(PAP/Tomasz Gzell)

Kredytobiorcy po ostatnich decyzjach RPP powinni płacić bankom mniej. Rata za kredyt hipoteczny na 300 tysięcy złotych powinna być niższa nawet o 120 złotych. Ale nie jest i szybko nie będzie.

Na zdjęciu: Sławomir Skrzypek, prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wczoraj stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 3,5 procent. W normalnych warunkach oznaczałoby to również rychłe obniżenie rat bankowych kredytów. Jednak od kwietnia warunki normalne już nie są.

Poziom kredytowych rat banki ustalają nie na podstawie stopy procentowej RPP, a głównie na podstawie wskaźnika WIBOR 3M, czyli średniej wartości oprocentowania trzymiesięcznych pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem.

Do niedawna oba wskaźniki zmieniały się niemal równolegle. Jednak od 10 kwietnia ten znacznie ważniejszy dla kredytobiorców - WIBOR - zamiast podążać za stopami Rady, wystrzelił w przeciwnym kierunku. Dlaczego? Bo banki żądają we wzajemnych rozliczeniach wyższych odsetek, niż sugeruje to Rada.

Poziom stóp procentowych RPP i wskaźnika WIBOR 3M od stycznia 2008 roku

... stopa referencyjna NBP ... wskaźnik WIBOR 3M .
źródło: NBP, Money.pl

Jeszcze 25 marca różnica między poziomem stóp RPP a WIBOR-em wynosiła zaledwie 0,2 punktu procentowego. Dziś - uwzględniając obowiązującą, nową stopę RPP - różnica sięga już 1,12 punktu.

Gdyby oba wskaźniki poruszały się naturalnym dotąd, równoległym torem, wczoraj WIBOR wynosiłby około 4 procent i od dziś kierowałby się w okolice 3,75 procent. Tymczasem wczoraj jego poziom wynosił 4,62 proc.

Polacy przepłacają w ratach

Dla kredytobiorców te ułamki procentów przekładają się jednak na realne i wcale niemałe kwoty. Money.pl sprawdził, ile dziś wynosi rata kredytu hipotecznego, a ile - gdyby nie zaskakujący wzrost WIBOR-u - wynosić powinna.

Jako przykład posłużył nam kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, zaciągnięty na 30 lat, którego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M powiększony o 2-procentową marżę banku. Wczoraj rata takiego kredytu wynosiła 1920 złotych. Przy _ naturalnym _ poziomie WIBORU powinna być niższa o 120 złotych.

źródło: szacunki Money.pl

Czy rynek zareaguje na decyzję RPP po myśli kredytobiorców? To niestety mało prawdopodobne. Nawet jeśli WIBOR 3M tym razem pójdzie w ślad głównych stóp, to tylko nieznacznie. Na powrót wysokości rat do poziomów, na jakie mogłyby wskazywać stopy RPP, w najbliższym czasie liczyć nie możemy.

| KOMENTARZ |
| --- |
| Arkadiusz Droździel, Money.pl

Do niedawna WIBOR był wiarygodnym wskaźnikiem oddającym rzeczywisty koszt pieniądza na rynku. Obecnie jednak jego znaczenie jest mocno wątpliwe. Głównie przez to, iż na rynku międzybankowym dochodzi do niewielu transakcji. To zaś jest wynikiem tego, iż większość banków cierpi na brak kapitału. Wcześniej wiele polskich banków łatwo i tanio pozyskiwało środki na międzynarodowych rynkach finansowych. Od jesieni 2008 roku jest to w praktyce niemożliwe. Są więc zmuszone oferować swoim klientom depozyty, których oprocentowanie wynosi nawet ponad 6 proc. w skali roku za lokatę trzymiesięczną. Tym samym te z nielicznych banków, które posiadają nadwyżki kapitałów są skłonne je pożyczać, ale w zmian żądają wyższej ceny. Ważną przyczyną tego, iż pomimo obniżenia stóp procentowych w marcu o 25 p.p., WIBOR wzrósł w tym czasie o ponad 50 p.p jest także fakt, iż na początku kwietnia NBP zaczął ściągać z rynku nadpłynność. W zamian
proponował bankom zakup bonów pieniężnych, oprocentowanych według stopy referencyjnej, która od końca marca wynosiła 3,75 procent. Była to opłacalna - a co ważniejsze nie obarczona żadnym ryzykiem - inwestycja w kontekście spodziewanych dalszych obniżek stóp procentowych. |

Czytaj w Money.pl
*Wielka płyta tanieje najszybciej * Lokale w blokach są nawet o 30 proc. tańsze niż w budynkach z cegły.
*Kredyty coraz droższe. Przez marże * Banki podnoszą stawki. Dlatego warto poszukać tańszej oferty.
*Mieszkania tanieją. Najszybciej nad morzem * W maju ceny na rynku wtórnym znacząco spadły m.in. w Gdyni, Szczecinie i Sopocie.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)