Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: fuzje banków muszą być łatwiejsze

0
Podziel się:

Wbrew oznakom protekcjonizmu w Unii Europejskiej Komisja Europejska chce ułatwić międzynarodowe fuzje w sektorze bankowym i dlatego rozpoczęła szerokie konsultacje w sprawie przepisów, które umożliwiają krajowym nadzorom bankowym blokowanie fuzji.

UE: fuzje banków muszą być łatwiejsze

Wbrew oznakom protekcjonizmu w Unii Europejskiej Komisja Europejska chce ułatwić międzynarodowe fuzje w sektorze bankowym i dlatego rozpoczęła szerokie konsultacje w sprawie przepisów, które umożliwiają krajowym nadzorom bankowym blokowanie fuzji.

"Obecne przepisy zostawiają zbyt dużo pola dla protekcjonizmu - oświadczył komisarz do spraw rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. "Jeśli chcemy ułatwić koncentracje ponadgraniczne w sektorze finansowym, musimy sprawić, że reguły będą jasne, przejrzyste i stosowane w spójny sposób. Poza tym muszą one uniemożliwiać polityczne ingerencje".

Rzecznik komisji odpowiedzialny za konkurencję Jonathan Todd skomentował natomiast zamieszanie w Polsce dotyczące fuzji banków Pekao SA i BPH, do której dąży UniCredito, i ujawnienia w środę notatki ABW w tej sprawie. "Znamy doniesienia o udziale służb specjalnych, ale nie ma to znaczenia dla prowadzonej przez nas oceny sytuacji".

Już w listopadzie zeszłego roku Komisja Europejska uznała, że trzeba usunąć przeszkody, które utrudniają koncentrację na unijnym rynku usług finansowych, a co za tym idzie wyłonienie gracza, który byłby w stanie konkurować na świecie z wielkimi instytucjami z Azji czy USA. Chodzi też o pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki daje działalność na jednolitym europejskim rynku, liczącym 450 mln konsumentów.

Na propozycję komisji zgodziły się wówczas wszystkie kraje członkowskie, poza Polską.

Komisja Europejska podkreśla, że jedną z przeszkód na drodze do koncentracji są różnorodne kryteria blokowania fuzji stosowane przez władze nadzorcze w krajach członkowskich. Chodzi o tzw. kryteria ostrożnościowe. Dlatego KE pyta wszystkie zainteresowane podmioty, jak poprawić unijne przepisy i lepiej zapewnić ich wykonywanie na całym unijnym rynku.

Wątpliwości dotyczą przede wszystkim stosowania art. 16 dyrektywy bankowej 2000/12/CE. Zezwala on władzom krajowym na blokowanie fuzji albo przejęcia, "jeśli mając na uwadze potrzebę zapewnienia należytego i ostrożnego zarządzania instytucją kredytową, nie są one przekonane co do odpowiedniego charakteru" inwestora.

Na podstawie odpowiedzi, które można składać do 19 kwietnia, KE do lata sporządzi raport, a potem zaproponuje zmiany legislacyjne. Ankieta dostępna jest tutaj:

Według danych Komisji Europejskiej fuzje i przejęcia stanowią tylko 20 proc. wartości transakcji w sektorze finansowym UE; w innych sektorach odsetek ten sięga 45 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)