Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego warto mieć IKE?

0
Podziel się:

1 września 2004 roku wchodzi w życie Ustawa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Jest to kolejna próba ustawodawcy zmierzająca do zachęcenia Polaków do indywidualnego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.

1 września 2004 roku wchodzi w życie Ustawa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Jest to kolejna próba ustawodawcy zmierzająca do zachęcenia Polaków do indywidualnego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.

Z obserwacji ,,życia emeryta" wynika, iż takie indywidualne oszczędzanie jest konieczne, aby na emeryturze poziom życia nie uległ drastycznemu obniżeniu.

Od 1 września nasze oszczędzanie na emeryturę może być jeszcze bardziej korzystne niż dziś. Ustawodawca zwolnił zysk ze środków zgromadzonych na Indywidualnych Kontach Emerytalnych z podatku dochodowego. Tym samym nie będziemy musieli dzielić się wypracowanym przez nasze pieniądze zyskiem z fiskusem i nie zapłacimy tzw. podatku Belki.

Należy jednak pamiętać, iż każda szansa wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji. Często decyzje te nie są łatwe - szczególnie dla tych, którzy z rynkiem finansowym mają bardzo małą styczność. Pod koniec wakacji na rynku pojawią się nowe instytucje oferujące produkty w ramach IKE. Dlatego już dziś warto zastanowić się nad tym, jak, gdzie i w co ulokujemy nasze pieniądze w ramach IKE.

Co zrobić, jakich informacji szukać, o co pytać, na co zwracać uwagę to pytania, na które postara się odpowiedzieć przewodnik przygotowany przez eksperta MultiBanku zajmującego się zarządzaniem Centrum Oszczędzania - Krzysztof Iwaniaka.

  1. Co to jest IKE.

Jest toindywidualny plan oszczędnościowy oferowany zgodnie z Ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych przez różne instytucje finansowe w formie określonej przez Ustawę i instytucje oferujące produkty IKE. Zyski z oszczędności na IKE są wolne od podatku dochodowego.

  1. Jakie korzyści wiążą się z oszczędzaniem w ramach IKE

Główna korzyść polega na tym, iż zyskami z naszych oszczędności nie musimy dzielić się z fiskusem. Nasze zyski pozostaną tylko nasze, ponieważ zwolnione są one z podatku dochodowego od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki.

  1. Jakie są ograniczenia w kontekście posiadania IKE

Po pierwsze każdy z nas może posiadać tylko jednoIndywidualne Konto Emerytalne. Jeśli zechcemy oszukać urząd podatkowych może czekać nas niemiła niespodzianka (75% podatek od zysków na wszystkich IKE). Po drugie jest ustalony max. limit rocznych wpłat do IKE, który wynosi 150% średniego wynagrodzenia krajowego brutto (na dziś ok. 3 500 zł.).

  1. Jakie instytucje i w jakiej formie mogą prowadzić IKE

Są to cztery grupy instytucji finansowych:

a. Banki - IKE prowadzone będzie w formie rachunku lub lokaty bankowej
b. Fundusze Inwestycyjne - w formie inwestycji w jednostki uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
c. Ubezpieczyciele - w formie polisy na życie z funduszem kapitałowym
d. Przedsiębiorstwa maklerskie - w formie rachunków papierów wartościowych

_ Autor jest ekspertem MultiBanku _

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)