Na skróty
Money.plEmeryturyWiadomościEmerytury - nowe zasady, stara bieda
2007-07-23 12:04

Emerytury - nowe zasady, stara bieda

Autor: Jan Osiecki i Bartosz Chochołowski z Money.pl oraz Łukasz Mickiewicz, analityk Open Finance

1 / 2
Emerytury - nowe zasady, stara bieda
Choć przyszłym emerytom dano wybór, w jakiej formie będą mogli otrzymywać emerytury z II filaru, to jednak trudno dziś wyliczyć, co i komu najbardziej będzie się opłacało.

Do wyboru są trzy opcje: pieniądze odłożone przez lata pracy będą wypłacane tylko ubezpieczonemu albo będzie można podzielić się emeryturą ze współmałżonkiem.

Emerytura indywidualna będzie najwyższa, ale nikt jej nie będzie dziedziczył. Niezależnie od tego, czy ktoś umrze dzień po przejściu na emeryturę, czy też np. 20 lat od tego dnia, środki zgromadzone na kontach w ZUS i OFE pozostaną do dyspozycji tych instytucji.

ZOBACZ TAKŻE:

Oblicz swoją przyszłą emeryturę

Porównaj OFE
Jak wyliczył Open Finance, przy zarobkach na poziomie 2,8 tys. zł brutto (średnia krajowa) - zakładając, że wzrost płac utrzyma się na poziomie 3 proc. oraz że stopa zwrotu z OFE wyniesie 5 proc. w skali roku - osoba, która za 40 lat przejdzie na emeryturę, będzie mogła liczyć na świadczenie w wysokości 4773 złotych.

Giełda na żywo

Deflacja w Polsce nie oznacza, że nic nie drożeje. Ceny tych produktów idą w górę

Chodzi między innymi o utrzymanie domu, rekreację i kulturę. Sprawdź, za co...

Jest w tym zawarte 2259 zł przyznanych z ZUS-u (I filar) oraz 2514 zł przyznanych z OFE (II filar).

Prawie 4,8 tys. zł emerytury tylko z pozoru jest imponującą kwotą. W 2047 roku średnie wynagrodzenie będzie wynosić 7327 złotych. Dla osoby o takich dochodach, przejście na emeryturę oznaczać więc będzie spadek poziomu życia o 35 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Kto i jak nam wypłaci emeryturę
Jak będą się kształtowały emerytury małżeńskie? Tego na razie nie da się oszacować - nie ujawniono szczegółów takiego rozwiązania. Na pewno będzie niższa od indywidualnej, być może nawet o kilkadziesiąt procent.

Mimo, że emerytura małżeńska będzie dużo niższa, ma plusy. Jeśli współmałżonek nie zarabiał, na przykład żona zajmowała się domem i dziećmi, to po śmierci męża nie zostanie na lodzie.

W wariancie emerytury z 10 letnim gwarantowanym okresem wypłaty ubezpieczony będzie otrzymywał świadczenie emerytalne co miesiąc aż do śmierci, a następnie przez 10 lat osoba przez niego wskazana.

W ten sposób obdarować można nie tylko współmałżonka, ale także dziecko lub osobę całkiem obcą - tłumaczy Paweł Wypych prezes ZUS i współautor nowej ustawy emerytalnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Małżeńskie emerytury
to wyraz Polski solidarnej
Emerytura małżeńska opłaci się w przypadku dużych dysproporcji pomiędzy emeryturami współmałżonków. Dzięki temu rozwiązaniu małżonek, o niższym poziomie emerytury ma zagwarantowaną wypłatę świadczenia po śmierci współmałżonka, który przekazywał do ZUS i OFE znacznie większe kwoty.

Niezależnie od wybranego wariantu, przejście na emeryturę oznacza radykalne obniżenie poziomu życia. Aby tego uniknąć trzeba dodatkowo oszczędzać, a to nie jest rozpowszechnione w polskim społeczeństwie.

Tagi:ofe, zus, emerytury, oszczędzanie, emerytura małżeńska, wypłata emerytur
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
Warta OFE +5,74%
ING OFE +5,98%
Pekao OFE +6,94%
wg udziału akcji w portfelu [%]
PZU Złota Jesień 88,92
Pekao 88,81
Pocztylion 87,71
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 37551,20
Aviva 34327,50
PZU Złota Jesień 20414,40
Otwarte fundusze emerytalne