Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury pomostowe: Problemy z dokumentami

0
Podziel się:

Aby móc przejść na taką emeryturę potrzebne jest co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Emerytury pomostowe: Problemy z dokumentami
(Carme Balcells/Dreamstime.com)

Pracownicy mają problemy ze skompletowaniem dokumentów uprawniających do przejścia na emerytury pomostowe, pozwalające na wcześniejsze zakończenie pracy.

Aby móc przejść na taką emeryturę potrzebne jest co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Oznacza to pracę uciążliwą, o znacznej szkodliwości dla zdrowia.

Zdaniem Wiesławy Taranowskiej z OPZZ, błędnie skonstruowana ustawa o emeryturach pomostowych utrudnia pracownikom udowodnienie, że tak własnie pracowali. Do ustawy dołączona jest wykładnia Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, która nie zawsze przystaje do zapisów ustawy. Nie wiadomo więc, jak rozstrzygać poszczególne przypadki.

Poza tym, według Wiesławy Taranowskiej, w ustawie o emeryturach pomostowych nie znalazło się wiele rodzajów prac, które wykonywane są w szkodliwych warunkach. Trzeba doprecyzować jaki jest charakter dyżurów medycznych, zastanowić się nad pracownikami w hucie, a także nad mechanikami samolotów. Ci mechanicy, którzy pracują bez zadaszenia mają uprawnienia do pomostówek, a ci którzy pracują pod dachem uprawnień nie mają.

Eksperci zwracają uwagę, że pracownicy nie mogą wystąpić o emeryturę pomostową, jeśli pracodawca nie zglosił stanowiska, na którym pracowali do specjalnej ewidencji. Jednak zdaniem Zbigniewa Żurka z Business Centre Club, idea wprowadzenia ustawy o emeryturach pomostowych polegała na tworzeniu warunków zachęcających pracodawców do likwidacji stanowisk pracy, uznawanych za uciążliwe. - _ Jeśli tych stanowisk jest coraz mniej, to bardzo dobrze _ - podkreśla rozmówca.

Według Zbigniewa Żurka polskie prawo jest przeregulowane i nie da się każdego przypadku wpisać w ustawę. - _ Poza tym w Polsce nie jest dobrze z planowaniem karier _ - uważa ekonomista. Ustawą o emeryturach pomostowych zajmie się w najbliższym czasie komisja trójstronna do spraw społeczno-gospodarczych.

Więcej na temat emerytur - czytaj w Money.pl
RCL: Zmiany w OFE nie tak szybko Rządowe Centrum Legislacyjne twierdzi, że wprowadzenie zmian w OFE już 1 maja może kolidować z zapisami konstytucji.
Pomostówki zgodne z konstytucją Wyrok TK uderzy m.in. w pracowników ochrony zdrowia, oświaty i osoby pracujące w nocy.
Zmiany dla emerytów. Sprawdź, kto straci Bogaty emeryt straci na zmianach blisko 2 tys. zł w skali roku. Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy nie łamie to prawa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)