Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest pewna zmiana w projekcie OFE

0
Podziel się:

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że projekt zakłada, iż ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji, czy zostają w OFE.

Jest pewna zmiana w projekcie OFE
(Bartosz Krupa/East News)

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada na początku wprowadzenie dla OFE indeksu indykatywnego związanego z polityką inwestycyjną, nie będzie on jednak obowiązkowy - przekazał informator w Ministerstwie Finansów.

Na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

_ - Projekt zmian w OFE, który zostanie zaprezentowany w tym tygodniu zakłada, że OFE będą miały specjalny indeks indykatywny związany z polityką inwestycyjną funduszy. Będzie on służył celom porównawczym pomiędzy OFE. Nie będzie on obowiązkowy i będzie tylko na początku po zmianach _ - powiedział informator z resortu finansów.

_ - Docelowo zależy nam na całkowitym uwolnieniu i zliberalizowaniu funkcjonowania funduszy emerytalnych _ - dodało. Rozmówca nie sprecyzował, w oparciu o co indeks będzie tworzony oraz jak długo miałby obowiązywać.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że projekt zakłada, iż ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji, czy zostają w OFE. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą co cztery lata.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek zakończą się prace nad zmianami w OFE i od piątku rozpoczną się nad nimi konsultacje. Konsultacje mają trwać przez 30 dni, a projekt pod obrady rządu na trafić w pierwszej połowie listopada.

Zmiany w OFE przewidują również liberalizację limitów inwestycji funduszy za granicą. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował w ubiegłym tygodniu, w wywiadzie dla PAP, że docelowo, po umorzeniu części obligacyjnej, OFE będą mogły oprócz akcji, inwestować w obligacje komercyjne: korporacyjne i samorządowe. Zostanie także wprowadzony stopniowy wzrost limitu inwestowania 30 proc. aktywów za granicą od 2016 roku, w krajach Unii Europejskiej i OECD.

Z kolei wiceminister finansów Izabela Leszczyna powiedziała PAP, że projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zakłada, iż deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)