Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatecznie dobić OFE? Część rządu za, ekonomiści podzieleni

0
Podziel się:

Waldemar Pawlak popiera nowy pomysł, aby zebrane przez Polaków w OFE oszczędności dać obecnym emerytom.

Ostatecznie dobić OFE? Część rządu za, ekonomiści podzieleni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier Waldemar Pawlak popiera pomysł szefowej resortu pracy Jolanty Fedak, aby to ZUS wypłacał emerytury z II filaru. Zabrane i inwestowane przez dziesięciolecia przez każdego z nas pieniądze mają mają trafić do ZUS-u na pięć lub 10 lat przed przejściem na emeryturę.Takie rozwiązanie dzieli za to ekonomistów.

Pieniądze, gdy trafią do ZUS-u, zostaną natychmiast wydane, a na naszych kontach zostanie zapis księgowy - potwierdzenie, że kiedyś te pieniądze były nasze. Gdy przejdziemy na emeryturę, to na podstawie tego zapisu wypłacane nam będą świadczenia z pensji wówczas pracujących osób.

Po niedawnej reformie systemu emerytalnego, taka zmiana oznacza ostateczne jego zniszczenie. W całości nasze emerytury będą zależały od tego, ile osób w przyszłości będzie pracować i jak wysokie składki na nasze emerytury będą płacić.

Według wicepremiera Pawlaka, system emerytalny, który był oparty na propozycjach kapitałowych, nie wytrzymuje próby czasu. Proponuje on emeryturę obywatelską, podstawową, a składki zryczałtowane.

- _ Jeżeli ktoś dodatkowo chce mieć oszczędności na inwestycyjnych kontach to może wykorzystać trzeci filar _ - uważa premier.

Waldemar Pawlak przypomniał, że wkrótce Europejski Trybunał Sprawiedliwości przesądzi o charakterze środków zgromadzonych na OFE. Jeśli orzeknie, że te pieniądze mają zostać odblokowane i mogą być transferowane w dowolne miejsce na świecie, to lepiej żeby zasilały one w kraju system solidarności pokoleń, a nie były _ przedmiotem igraszki piratów na globalnych rynkach _ - uważa premier.

Pomysł PSL podoba się Centrum imienia Adama Smitha - dawniej organizacji o liberalnym charakterze. Reprezentujący ją ekonomista Ireneusz Jabłoński przychylnie komentuje pomysł, jako _ w miarę tani _.

- _ Ten mechanizm jest bezpieczniejszy, bo gwarantowany autorytetem Państwa _ - twierdzi i dodaje, że akcje i obligacje, które przyszli emeryci mają w II filarze i tak będą musiały zostać wykupione przez nasze dzieci.

Jego zdaniem ZUS jest też instytucją gwarantującą większe bezpieczeństwo naszych pieniędzy niż OFE.

Inaczej na zakusy zabrania pieniędzy przyszłym emerytom patrzy ekonomista Krzysztof Rybiński, były wiceszef Narodowego Banku Polskiego.

- _ Rząd chce te pieniądze przekazać do budżetu państwa, aby wydać je na bieżące wydatki _ - mówi.

Obawia się, czy zniszczenie obecnego systemu i zrzucenie całego ciężaru wypłaty emerytur na przyszłych pracujących, ZUS wytrzyma.

- _ Rząd znowu chce nam dopisać w ZUS-ie, że ZUS nam wypłaci w przyszłości emerytury liczone według jakiegoś tam wzoru. To jest operacja kreatywnego budżetowania, która w sposób sztuczny zmniejsza dług publiczny _ - uważa Krzysztof Rybiński. - _ Naraża Polaków na coraz większe ryzyko, że w przyszłości emerytury, które będziemy dostawać, będą głodowe, bo w którymś momencie ZUS nie będzie miał pieniędzy na wypłaty tych emerytur _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t134640.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zus;i;ofe;po;zmianach;wszystko;pozera;inflacja,72,0,828232.html) ZUS i OFE po zmianach. Wszystko pożera inflacja Wysokość środków zgromadzonych na subkontach sprawdzimy w sieci dopiero w przyszłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t42197.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/ranking;ofe;kto;bedzie;kusil;przyszlych;emerytow,222,0,824542.html) Ranking OFE: Kto będzie kusił przyszłych emerytów? Do końca roku akwizytorzy mogą namawiać do zmiany funduszu. Sprawdź, które mają najlepsze wyniki, a które najsłabsze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;o;tysiac;zl;wyzsze;od;przecietnej;z;zus,96,0,822112.html) Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)