Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego. To Duda ustalił z prezydentem

0
Podziel się:

Piotr Duda przekonywał prezydenta do zawetowania kluczowych dla rządu ustaw.

Podwyższenie wieku emerytalnego. To Duda ustalił z prezydentem
(prezydent.pl/GFDL)

Około dwudziestu minut trwało spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem NSZZ _ Solidarność _ Piotrem Dudą. Rozmowa miała dotyczyć m.in. rządowej reformy emerytalnej.

aktualizacja 18:04

Typowe spotkanie w konwencji nie związkowej, ale politycznej. Tak szef _ Solidarności _ Piotr Duda mówił o zakończonym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowski w sprawie reformy emerytalnej.

_ - Związkowcy mówią tak lub nie, a tu , i tylko tyle _ - mówił Piotr Duda. Szef _ Solidarności _ mówił, że apelował do prezydenta w sprawie tak zwanych umów śmieciowych. Piotr Duda dodał, że chciałby, aby Bronisław Komorowski pilnował, aby rząd mając gotowe ustawy, jak najszybciej przesłał je do parlamentu.

Po spotkaniu prezydent Komorowski powiedział, że umówił się ze związkowcami na dalszą pracę, ale decyzję w sprawie podpisu pod ustawą podejmie sam. Związkowcy z Solidarności zakończyli po godz. 17 pikietę przed Pałacem Prezydenckim w ramach protestu przeciw reformie emerytalnej.

Szef Solidarności Piotr Duda zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby nie podpisywał ustawy emerytalnej. Dodał, że Polacy nie są leniami i chcą dłużej pracować, ale albo pracy na rynku nie ma, albo nie mają zdrowia, by ją wykonywać.

Szef Solidarności Piotr Duda liczył, że uda się nakłonić Bronisława Komorowskiego do niepodpisania ustaw przyjętych przez Senat.

POSŁUCHAJ PIOTRA DUDY:

_ - Będziemy prosić pana prezydenta, by nie podpisywał tej ustawy, aby stanął ponad partie polityczne. Żeby ją jeszcze raz przeanalizował i - w najgorszym wypadku - skierował do Trybunału Konstytucyjnego _ - tłumaczy Duda.

źródło: IAR

NSZZ _ Solidarność _ na godz. 15 zapowiedział pikietę przed Pałacem Prezydenckim przeciwko reformie emerytalnej. Wcześniej - o godzinie 11 - zebrała się w Warszawie Komisja Krajowa _ S _ oraz sztab protestacyjny.

Solidarność apeluje do Bronisława Komorowskiego, by ten nie podpisał ustaw emerytalnych. Po południu przed Pałacem Prezydenckim związek zorganizuje pikietę. W Warszawie trwa już posiedzenie Komisji Krajowej Solidarności w sprawie dzisiejszego protestu.

Szef Solidarności zapewnia, że protest na Krakowskim Przedmieściu będzie pokojowy i nie dojdzie jak wcześniej przed Sejmem do blokady budynku.

_ - Spokojnie, jest to pikieta, którą organizuje Solidarność, związek zawodowy zorganizowany. Tu nie ma anarchii w przeciwieństwie do polityków. Nie przewidujemy blokady w Sejmie. Wcześniej nie było żadnej blokady. To posłowie sami otoczyli się płotkami, a teraz mają pretensje nie wiadomo do kogo _- mówi szef _ Solidarności _.

POSŁUCHAJ PIOTRA DUDY:

źródło: IAR

Wcześniej Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy emerytalnej i ustawy o emeryturach mundurowych. Za było 63 senatorów, a 31 przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy emerytalnej przewiduje, że od przyszłego roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku, aż do docelowego wieku 67 lat. Mężczyźni osiągną go w roku 2020, a kobiety w 2040. Nowelizacja przewiduje też możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Przysługiwałaby ona mężczyznom, którzy ukończą 65 rok życia i będą mieli staż ubezpieczeniowy 40 lat, i kobietom, które ukończą 62 lata życia i będą miały 35 lat stażu. Wcześniejsza emerytura wynosiłaby połowę normalnego świadczenia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach mundurowych funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od początku przyszłego roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy pomysł Solidarności. Pukają do drzwi Wejście w życie uchwalonej przez Sejm nowelizacji oznaczać będzie katastrofę - przekonywali związkowcy.
Rostowski: Polacy docenią reformę emerytalną Minister mówił, że mimo zapowiadanych protestów w czasie Euro 2012 nie ma możliwości wycofania się z reformy emerytalnej.
Kolejna grupa wściekła na reformę emerytur Celnicy zapowiedzieli w liście do premiera Donalda Tuska, że 8 maja zostanie ogłoszona 2-godzinna akcja ostrzegawcza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)