Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna. Rusza Komisja Trójstronna

0
Podziel się:

Pracodawcy są przekonani, że znaleźli rozwiązanie, które zabezpieczy finanse kraju.

Reforma emerytalna. Rusza Komisja Trójstronna
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Projekt podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia, będzie dziś przedmiotem obrad Komisji Trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych. Przedstawiciele pracodawców będą przekonywać Donalda Tuska, że wieku emerytalnego nie trzeba podnosić - ważne są inwestycje.

Aktualizacja: 09.53

Wśród partnerów społecznych podobnie jak w łonie koalicji PO-PSL, nie ma zgody co do kształtu projektu. O ile pracodawcy są za podniesieniem wieku emerytalnego, to związkowcy o wydłużeniu pracy Polaków mówią stanowczo nie. Takie jest też oficjalne stanowisko zespołu do spraw Komisji Trójstronnej. Ma je przedstawić dzisiaj szef zespołu profesor Jan Klimek:

- _ Zdania są podzielone, tak jak i całego społeczeństwa _ - przekazuje profesor. Pracodawcy twierdzą, że podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, ale jednocześnie rząd musi przeprowadzić takie działania, które umożliwią osobom starszym znalezienie pracy.

- _ Zwiększenie inwestycji tworzących miejsca pracy, czy lepszą opiekę zdrowotną _- podkreśla Jeremi Mordasewicz. Związkowcy mówią, że jeśli sytuacja na rynku pracy się poprawi, będzie lepsza polityka zdrowotna, rodzinna i ubezpieczeń społecznych, to wieku emerytalnego podnosić nie trzeba. - _ Nie godzimy się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat _ - mówi Wiesława Taranowska z OPZZ.

Przewodniczący Komisji Trójstronnej i minister pracy Wiesław Kosiniak-Kamysz wierzy jednak, że uda się osiągnąć kompromis. - _ Jest jeszcze czas na znalezienie dobrych rozwiązań _ - twierdzi minister.

Z kolei posłanka SLD Anna Bańkowska podkreśla, że rząd nie może traktować wypłacania świadczeń z ZUS jako aktu łaski. Była prezes ZUS zaznaczyła w Programie Pierwszym Polskiego, że są to pieniądze wypracowane przez Polaków przez lata i łatwe do wyliczenia. W jej ocenie reforma emerytalna polegająca na podniesieniu wieku emerytalnego do 67. roku życia nie naprawi systemu.

Posłanka Bańkowska mówiła, że konieczna jest zmiana podstawy funkcjonowania systemu emerytalnego. Chodzi między innymi o kwestię wyjątkowych przywilejów niektórych grup zawodowych.

Wczoraj Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwrócił się do rządu o przedstawienie całościowej strategii w tej sprawie. Według Leszka Millera konieczne jest między innymi zniesienie obowiązku przynależności do OFE oraz kompleksowe zmiany w systemie zatrudnienia i kodeksie pracy eliminujące z niego _ śmieciowe _ formy umów o pracę.
Według Sojuszu system emerytalny powinien umożliwiać osobom z długim stażem pracy przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Osoby te miałyby wybór, czy wolą przejść na wcześniejszą, ale niższą emeryturę, czy chcą wypracować wyższe świadczenie.

Czytaj więcej o emeryturach w Money.pl
Pawlak, Palikot, Miller i Kaczyński. Zobacz, za ile poprą Tuska Ludowcy nadąsani, Ruch Palikota stawia warunki i pokazuje komu zabrać. SLD i PiS przedstawiają własne projekty. A może wcześniejsze wybory? Money.pl sprawdził możliwe scenariusze.
Solidarna Polska dba o premiera. Nie chce zabierać mu czasu _ Premier nie przekonał nas do konieczności podwyższenia wieku emerytalnego. To jest nieprzygotowana reforma< _ - uważa Arkadiusz Mularczyk
Komorowski spotkał się z Tuskiem. Dlaczego? Było to jedno z regularnych spotkań prezydenta z premierem. Taką informację przekazała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, jest to jedno .
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)