Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna. Solidarność postawiła miasteczko pod Sejmem

0
Podziel się:

Sejm zdecydował, że zajmie się dziś projektami, podnoszącymi wiek emerytalny do 67 lat.

Reforma emerytalna. Solidarność postawiła miasteczko pod Sejmem
(PAP/Rafał Guz)

Przed Sejmem rozpoczął się protest NSZZ _ Solidarność _ przeciw rządowym propozycjom podniesieniu wieku emerytalnego, które podczas tego posiedzenia ma omawiać Sejm. Związkowcy rozstawili miasteczko namiotowe na skwerze przed wjazdem do Sejmu.

Na zdjęciu przewodniczący "S" Piotr Duda

Sejm, który rozpoczął rano posiedzenie, zdecydował w głosowaniach, że zajmie się projektami emerytalnymi, do których swoje sprawozdanie przedstawiła komisja nadzwyczajna. Projekt zrównuje i wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Zakłada również możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Przed godz. 10 z przybyłymi już do miasteczka protestującymi spotkali się posłowie PiS prof. Jan Szyszko oraz Dariusz Bąk.

Zastępca przewodniczącego Solidarności Tadeusz Majchrowicz powiedział w środę PAP, że do czwartku protest będzie prowadził łódzki region Solidarności. Weźmie w nim udział ok. 400 związkowców z tego regionu, którzy dojeżdżają sukcesywnie do Warszawy.

Majchrowicz powiedział, że na dziś nie ma szczegółowego scenariusza protestu. _ Prawdopodobnie pojawią się tu jeszcze politycy i posłowie, ale nie mamy jakiegoś szczegółowego kalendarza, czy zapowiedzi kto, o której się do nas wybierze _ - powiedział.

Przypomniał, że jutro pod namiotami odbędzie się posiedzenie Komisji Krajowej związku i debata na temat zmian proponowanych przez rząd, ponieważ komisja odrzuciła wniosek o wysłuchanie publiczne projektów. Na piątek związkowcy zapowiadają _ niespodziankę _ dla posłów, ale Majchrowicz nie chciał powiedzieć jaką.

Solidarność we wtorek pikietowała przed kancelarią premiera i przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi własne projekty dotyczące zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w ustawie o tzw. agencjach pracy tymczasowej. Przewidują m.in. objęcie składkami na ZUS umów o dzieło i umów zlecenia, z wyjątkiem np. umów dotyczących prac sezonowych wykonywanych przez studentów.

Zaproponowano w nich też objęcie składkami umów _ zawodowych _ członków rad nadzorczych, którzy nie mają podpisanych umów o pracę a także _ oskładkowanie _ (z budżetu) świadczeń przedemerytalnych.
Na drugiej stronie przeczytasz o tym, kiedy PO chciałoby przegłosować ustawy emerytalne

Według związku propozycje pokazują, jak zwiększyć wpływy do systemu emerytalnego bez podnoszenia wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Zgodnie z harmonogramem rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu, na dziś zaplanowano drugie czytanie projektu podwyższającego wiek emerytalny oraz projektu reformującego emerytury mundurowe. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej Sławomira Neumanna, PO chciałaby, by głosowanie obu ustaw odbyło się w piątek 11 maja.

Projekt dotyczący emerytur mundurowych zakłada, że funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa. Włączenia takich rozwiązań domagali się we wtorek celnicy.
Podczas rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia Sejmu, odbędzie się drugie i prawdopodobnie trzecie czytanie ustaw emerytalnych.

Na początku posiedzenia posłowie w głosowaniu mieli zdecydować, czy wprowadzić do porządku obrad projekty emerytalne. Jeśli decyzja będzie pozytywna, drugie czytanie projektów zostało zaplanowane dziś po południu.

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma wydłużyć i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki złożone przez posłów opozycji. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Jedyna merytoryczna poprawka przyjęta przez komisję została złożona przez posłankę PO Magdalenę Kochan. Dotyczy ona osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

Jeśli posłowie wyrażą zgodę dyskutowany będzie także przygotowany przez rząd projekt w sprawie emerytur mundurowych, którym zajmowała się też komisja nadzwyczajna. Do projektu posłowie - głównie PiS i SLD - zgłosili ponad 30 poprawek. Rozszerzają one m.in. katalog osób uprawnionych do emerytur mundurowych o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także Straży Marszałkowskiej. Propozycje te zostały jednak odrzucone w głosowaniu przez większość komisji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyśmiali słowa prezydenta. "To ponury żart" Związkowcy chcą demonstrować w trakcie mistrzostw Europy. _ Apel ze strony prezydenta jest niepoważny _ - mówi rzecznik Solidarności.
Protesty w sprawie emerytur. Co chcą ugrać? "Jeśli premier chce spokojnie oglądać Euro to niech kolanem tej ustawy nie dopycha."
Owacje dla Kaczyńskiego przypomniały mu... Dzisiaj pod parlamentem było kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Ich zdaniem reforma emerytur to nic pilnego Chcą zrobić krok wstecz i ponegocjować. Przecież warto rozmawiać.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)