Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE

0
Podziel się:

Sejm przyjął rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym. Za głosowało 237 posłów, 154 było przeciw, 40 wstrzymało się od głosu.

Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Sejm przyjął rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym. W głosowaniu wzięło udział 431 posłów. Za było 237 parlamentarzystów, 154 było przeciw, 40 posłów, głównie członków partii SLD, wstrzymało się od głosu.

[Aktualizacja: 18:27]

Dzisiejsza decyzja Sejmu oznacza, że składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do do 2, 3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

W sobotę projektem mają się zająć senackie komisje. Głosowanie w Senacie ma się odbyć 30 marca. Rząd chce, by ustawa weszła w życie 1 maja, co - w opinii niektórych ekspertów - mogłoby jednak być niekonstytucyjne, ze względu na zbyt krótkie vacatio legis. O tym, że rząd, forsując zmiany dotyczące OFE naraża się na zarzuty niekonstytucyjności proponowanych rozwiązań mówił też m.in. prof. Leszek Balcerowicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW
Za zmianami w OFE głosowała koalicja, przeciw byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy nazwają reformę emerytalną propagandową rozgrywką rządu.Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami klub SLD wstrzymał się od głosu.

_ - Ponieważ SLD nie kwestionuje zasadniczej istoty propozycji rządowej w sprawie OFE i podziela niektóre argumenty, w ostatecznym głosowaniu wstrzyma się _ - mówiła Anna Bańkowska. Sojusz nie poparł ustawy, bo koalicja odrzuciła wszystkie jego poprawki.

Podczas głosowania przepadła też propozycja PiS, by każdy mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać je tylko do ZUS. Sejm nie zgodził się ponadto na wprowadzenie do ustawy poprawek opozycji, które w czwartek uzyskały poparcie sejmowej komisji finansów publicznych. Przepadł np. zgłoszony przez PJN wniosek dotyczący losowań do OFE osób, które same nie wybrały funduszu.

Posłowie zgodzili się natomiast z wnioskiem PO, dzięki któremu przewidziany w ustawie zakaz akwizycji na rzecz OFE będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2012 roku. Dłuższe vacatio legis ma umożliwić akwizytorom współpracującym rozwiązanie umów podpisanych z towarzystwami emerytalnymi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t131994.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/psl;na;pewno;poprze;po;w;sprawie;ofe,103,0,794727.html) PSL na pewno poprze PO w sprawie OFE Tak uważa Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t99257.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;nie;ma;powodow;zawetowac;ofe,144,0,790928.html) "Prezydent nie ma powodów zawetować OFE" Piątkowa debata ekspercka organizowana przez Bronisława Komorowskiego odbędzie się bez udziału polityków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)