Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie na szczycie w sprawie emerytur. Pawlak liczy na zgodę

0
Podziel się:

Chociaż Tusk krytykował wcześniej pomysły PSL, Pawlak twierdzi, że co mówią, to mówią - ważne jest to, co zrobią . I liczy na konsultacje.

Spotkanie na szczycie w sprawie emerytur. Pawlak liczy na zgodę
(Reporter)

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak powiedział, że bardzo liczy na konsultacje w sprawie reformy emerytalnej. Dodał, że - jego zdaniem - możliwe jest osiągnięcie kompromisu w tej sprawie.

Na wieczór zaplanowane zostało spotkanie premiera Donalda Tuska z klubem PSL nt. reformy emerytalnej. Pawlak ocenił, że _ z punktu widzenia zwyczaju sejmowego _ ważne jest, że konsultacje rozpoczynają się od spotkania z klubem koalicyjnym.

_ - Liczymy, że w czasie konsultacji będzie wiele różnorodnych spotkań, które przyczynią się do tego, że ustawa i jej proponowane rozwiązania będą bardziej dopracowane i dopasowane do dzisiejszych czasów i będą lepiej odpowiadały też na wyzwania przyszłości _ - podkreślił wicepremier.

Na uwagę, że premier sceptycznie odnosi się do propozycji PSL (uzależnienia wieku przejścia na emeryturę kobiety od liczby urodzonych przez nią dzieci) i pytany, czy ma jeszcze nadzieję, że PO zmieni zdanie i przychyli się do pomysłu PSL Pawlak odparł m.in.: _ To, co mówią, to mówią. Natomiast ważne jest to, co zrobią. Tutaj mam większą nadzieję i optymizm niż pani redaktor _.

Przypomniał doświadczenia rządu AWS, który - jak stwierdził - _ w wielkim zapale reformatorskim przeprowadził cztery reformy, a później zniknął ze sceny _.

Pawlak dopytywany, na ile PSL jest skłonne ustąpić ze swoich propozycji ws. emerytur i czy jest w stanie poprzeć propozycję rządu, odpowiedział: _ Podejrzewam, że propozycja będzie bardziej nakierowana na głosy, które pojawią się w trakcie konsultacji. Myślę, że może być interesująca z punktu widzenia kompromisu. Nie ma w tej sprawie ciasnej ramki, w której musielibyśmy się zamykać. Jest proces konsultacji. W moim przekonaniu jest przestrzeń na kompromis. Za miesiąc będziemy wiedzieli jaka jest jego granica _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/213/83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/wyzszy;wiek;emerytalny;rostowski;wskazuje;korzysci,132,0,1025412.html) *Rostowski pewien: Utrzymamy taki poziom do 2020 r. * Warunkiem jest to, że Platforma Obywatelska będzie rządzić przez kolejne osiem lat.

Pawlak zaznaczył, że długookresowe prognozy _ są obarczone ryzykiem błędu _. Ocenił, że przy reformie emerytalnej należy szukać rozwiązań, które będą _ zachowywały dobrą, zdrową równowagę i zwracały się w stronę ludzi, a nie technokratycznych schematów _. Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca. Jak powiedział premier, konsultacje społeczne powinny potrwać 30 dni.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDAJĄ PROJEKTY RZĄDOWE:

Czytaj w Money.pl
Palikot zaprasza Tuska do swojego klubu Premier powiedział, że jest gotów spotkać się z każdym klubem w sprawie emerytur.
Tak będzie po reformie emerytur. Symulacja Takie skutki wydłużenia wieku emerytalnego zobaczymy w PKB Polski
"Demografia za chwilę się o nas upomni" Reforma emerytur w Polsce: starszy pracownik ma przede wszystkim doświadczenie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)