Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy wiek emerytalny. Będą o tym dyskutować

0
Podziel się:

Minister cyfryzacji podkreśla, że to szansa na wyższe emerytury.

Wyższy wiek emerytalny. Będą o tym dyskutować
(PAP/Radek Pietruszka)

_ - Trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat średnia długość życia wydłużyła się o 4.5 roku, a to oznacza, że czas w którym konsumujemy efekt naszych uzbieranych składek się wydłuża _ - tłumaczy konieczność zmian w systemie emerytalnym minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Minister [na zdjęciu z premierem Tuskiem] uważa, że jest potrzebna akcja informacyjna na temat projektu ustawy emerytalnej. Jego zdaniem, wydłużenie wieku emerytalnego jest podyktowane obecnymi zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa. -_ To jest możliwość realnego podwyższenia emerytury _ - podkreśla minister.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO

Zdaniem ministra Boniego, należy także opracować programy, które będą pomagać osobom po 50. roku życia zmienić kwalifikacje.

Z kolei dziś odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, która została powołana przez premiera. Jej przewodniczący, czyli minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz powiedział, że posiedzenie będzie poświęcone sprawom organizacyjnym. Dodatkowo rozmowy będą dotyczyły rządowej koncepcji podniesienia wieku emerytalnego.

- _ To jest spotkanie na którym zaplanujemy plan pracy komisji. Bardzo ważne jest to, aby strona związkowa, pracodawcy i rząd usiedli przy jednym stole i nakreślili sobie harmonogram. Nie ukrywam, że na temat emerytur padną pytania ze strony związkowców i pracodawców _ - mówi przewodniczący Komisji minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz.

POSŁUCHAJ MINISTRA KOSINIAKA KAMYSZA

Partnerzy społeczni nie otrzymali jeszcze projektu ustawy w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. - _ Projekt będzie jednak gotowy lada momen _t - zaznaczył minister Kosiniak Kamysz. - _ Jest potrzeba szerokich konsultacji w tej sprawie, które już teraz się rozpoczynają - _dodaje przewodniczący

Rząd chce stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67 roku życia. Poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w roku 2020, kobiet zaś w 2040 roku. Wydłużeniu wieku emerytalnego sprzeciwiają się związki zawodowe. NSZZ _ Solidarność _ zebrała już ponad milion sto tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. OPZZ powołało komitet protestacyjny, którego celem jest zablokowanie rządowych propozycji. Forum Związków Zawodowych grozi, że jeśli rząd zignoruje partnerów społecznych, to dialog przeniesie się na ulicę.

Organizacje pracodawców są natomiast za podniesieniem wieku emerytalnego, tłumacząc, że żyjemy coraz dłużej i dłuższa praca jest koniecznością.

Czytaj więcej o emeryturach
Majstrują przy emeryturach. Zapytają ludzi? Politycy nie wykluczają możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Problemem pozostaje kwestia pytania.
Mamy sami zdecydować o ważnej reformie Szef SLD chce przekonać prezydenta do przeprowadzenia referendum.
Nie będzie podwyżek. Przez tę składkę Ekspert Polskiej Konfederacji Pracowników Prywatnych Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców to zła decyzja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)