Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy wiek emerytalny to konieczność?

1
Podziel się:

Premier zapowiada projekt, który z jednej strony będzie ostry, a z drugiej zapewni pomoc potrzebującym.

Wyższy wiek emerytalny to konieczność?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Ludzie, którzy nie będą mogli pracować dłużej, nie zostaną bez pomocy państwa - obiecuje premier Donald Tusk. Dziś będzie negocjował z Ludowcami kompromis w sprawie reformy emerytalnej.

Dziś wieczorem politycy PO będą rozmawiali w tej sprawie z koalicyjnym PSL. Premier zapowiedział, że zaproponuje projekt kompromisowy, który ma rozwiewać część obaw osób, które mają dłużej pracować. - _ Przyjmiemy projekt, który da możliwość wyboru i szansę pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie, nie będą w stanie kontynuować pracy _- mówi premier.

Tusk zapowiedział przyjęcie pośredniego modelu ustawy w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Jego zdaniem projekt będzie z jednej strony ostry, a z drugiej elastyczny.

POSŁUCHAJ SZEFA RZĄDU:

Przed weekendem Tusk przyznał, że jest gotowy spełnić postulat ludowców dotyczący częściowych emerytur. PSL proponował, by kobiety między 60 a 67 rokiem życia i mężczyźni między 65 a 67 rokiem mięli prawo skorzystania z wcześniejszych emerytur.

PSL w dalszym ciągu chce także premiować matki, ale teraz nie za pomocą skracania wieku emerytalnego, tylko przez podwyższenie im świadczeń. Kobiety za urodzenie dziecka miałyby emeryturę wyższą o 150 do 200 złotych. Z kolei PO chce tak zwanych emerytur częściowych, które pobierane byłyby przez osoby, które przed osiągnięciem 67 roku życia straciły pracę.

Eksperci apelują, by rząd nie rezygnował z zapowiedzianego w expose premiera wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Doktor Wiktor Wojciechowski - główny ekonomista Invest Banku zwraca uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego oznacza ogromne korzyści dla naszego kraju. Jest to bardzo ważna reforma strukturalna, która nie tylko może zwiększyć tempo naszego rozwoju ale także może przyczynić się do lepszego postrzegania Polski przez inwestorów zagranicznych.

Doktor Wojciechowski podkreśla, że alternatywą dla nie podwyższenia wieku emerytalnego byłoby zwiększenie obciążeń podatkowych. Niższe niż obecnie emerytury przyczyniłyby się do presji na polityków, by uchwalali dodatki senioralne czy drożyźniane. Straciłyby na tym najbardziej osoby młode, które teraz chodzą do szkół albo dopiero się rodzą.

Ekonomista zwraca uwagę, że liczne badania empiryczne wskazują, że wysokie opodatkowanie likwiduje miejsca pracy przede wszystkim osobom młodym. Czyli tak naprawdę podniesienie wieku emerytalnego umożliwi młodym znalezienie pracy po zakończeniu edukacji - zaznaczył doktor Wojciechowski.

Małgorzata Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwraca natomiast uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet nie tylko przyczyni się do zwiększenia nowych miejsc pracy i nowych inwestycji. Będzie też bardzo korzystne dla samych kobiet, których pozycja na rynku zatrudnienia w stosunku do pozycji mężczyzn zostanie zrównana. Wyższe będą też emerytury. W przypadku kobiet emerytura będzie wyższa o około 30 - 40 procent.

Zmianom sprzeciwiają się związkowcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu - 28-30 marca.

Za podwyższeniem wieku emerytalnego opowiadają się pracodawcy, którzy wytykają związkowcom krótkowzroczność. Wskazują na groźbę zmniejszania się liczby osób w wieku produkcyjnym, pogorszenie relacji liczby osób pracujących do liczby emerytów i konieczność powstrzymania negatywnych skutków związanych ze starzeniem się społeczeństwa.

Zdaniem Tuska bezpośrednią przyczyną podjęcia reform jest przewidywany na lata 40. XXI wieku _ drastyczny brak rąk do pracy _. Według premiera bez podniesienia wieku emerytalnego rząd musiałby szukać pieniędzy gdzie indziej, np. wprowadzając trwałą podwyżkę VAT na wszystkie produkty o 8 pkt proc.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Oni chcą pracować dłużej. Nawet do 80 lat Urzędnicy nie będą mieć żadnych problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych do 67. roku życia.
Tusk demaskuje Polską Partię Protestującą Szef rządu podkreślił, że rząd nie odstąpi od podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
j23
rok temu
Przegrali wybory przez podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, Tusk nie popełniaj starych błędów.