Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. SLD popiera pomysł dobrowolności

0
Podziel się:

Do korzyści płynących z takiego funduszu Leszek Miller zaliczył możliwość śledzenia przez przyszłych emerytów indywidualnego konta,

Zmiany w OFE. SLD popiera pomysł dobrowolności
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD popiera pomysł dobrowolności, ale - według Sojuszu - przenoszone z OFE pieniądze nie powinny trafiać bezpośrednio do ZUS, tylko do specjalnego emerytalnego funduszu inwestycyjnego - powiedział szef partii Leszek Miller odnosząc się do przedstawionych w środę propozycji zmian w OFE.

Dodał, że SLD proponuje stworzenie takiego funduszu jak działający obecnie Fundusz Rezerwy Demograficznej i aby ten nowy fundusz był integralną, ale wydzieloną, częścią ZUS. _ - Tak, aby każdy mógł się zorientować, co dzieje się w każdej chwili z jego pieniędzmi _ - dodał Miller. Jego zdaniem takie rozwiązanie uniemożliwiłoby połknięcie wycofywanych z OFE pieniędzy przez ZUS.

_ - Popieramy pomysł dobrowolności, a więc zasady, że każdy może odejść z OFE i przenieść swoje pieniądze, ale nie bezpośrednio do ZUS - żeby one tam nie utonęły - tylko do państwowego emerytalnego funduszy inwestycyjnego _ - mówił Miller w Szczecinie.

Jego zdaniem proponowany przez SLD fundusz mógłby m.in. inwestować na giełdzie. Do korzyści płynących z takiego funduszu Miller zaliczył możliwość śledzenia przez przyszłych emerytów indywidualnego konta, zminimalizowanie negatywnych skutków dla giełdy, które - jego zdaniem - powstaną po wycofaniu z niej środków z OFE i możliwość wykorzystania środków z drugiego filara do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

_ - Jeśli rząd podzieli nasz punkt widzenia i sposób podejścia do tego tematu, to będzie miał w SLD sojusznika dla tych zmian. Jeśli Rada Ministrów będzie chciała w tej sprawie prowadzić jakieś konsultacje, to SLD będzie do tego gotowy _ - zadeklarował Miller.

Zaprezentowane w środę przez przedstawicieli rządu trzy warianty zmian w systemie emerytalnym dotyczące OFE to - według szefa SLD - rozwiązania, w których _ na pierwszym miejscu stawia się interes budżetu, a dopiero na dalszych planach interes ubezpieczonych _. _ Wszelkie zmiany powinny w równym stopniu uwzględniać interes przyszłych emerytów i interes budżetu _ - podkreślił Miller.

Szefowie resortów finansów i pracy, Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz, zaprezentowali w środę raport dot. systemu emerytalnego i proponowanych zmian w OFE. Minister pracy poinformował, że MF i MPiPS proponują, by emerytury zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych były wypłacane przez ZUS - _ środki z OFE byłyby na 10 lat przed wiekiem emerytalnym stopniowo, po jednej dziesiątej, przenoszone do ZUS _.

Szef resortu finansów przedstawił trzy propozycje zmian w OFE. Pierwsze z tych rozwiązań to likwidacja części obligacyjnej OFE - część środków, której OFE nie mają prawa inwestować w akcje, byłaby przeniesiona z OFE na subkonta w ZUS.

Kolejny wariant dotyczy dobrowolności uczestnictwa w OFE. Wyjaśnił, że każdy ubezpieczony będzie mógł decydować, czy chce pozostać nadal w OFE, czy chce, by cała jego składka oraz aktywa zgromadzone w OFE zostały przeniesione do ZUS. Podkreślił jednocześnie, że decyzja o przejściu do ZUS byłaby nieodwołalna.

Kolejnym wariantem jest tzw. dobrowolność plus, w którym ubezpieczony może przekazać całość składki do ZUS przy jej obecnej wysokości - czyli 19,52 proc. Może także przekazać do ZUS część składki - 17,52 proc., a 2 proc. trafiłoby do OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak zmiany w OFE wpłyną na emerytury? Zobacz opis wszystkich trzech wariantów rekomendowanych przez rząd.
Zmiany w OFE - zobacz omówienie trzech wariantów Wizja systemu emerytalnego według minister Andrzeja Kosiniaka Kamysza i wicepremiera Jacka Rostowskiego.
Komorowski o OFE. "Będę zadawał pytania" Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że zmiany w systemie emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)