Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak przygotować się finansowo na narodziny dziecka?

0
Podziel się:

Narodziny dziecka to moment wyczekiwany przez każdego przyszłego rodzica. Powiększenie się rodziny to przede wszystkim duża radość, ale równie duże zmiany, także w kwestiach finansowych.

Jak przygotować się finansowo na narodziny dziecka?

Narodziny dziecka to moment wyczekiwany przez każdego przyszłego rodzica. Powiększenie się rodziny to przede wszystkim duża radość, ale równie duże zmiany, także w kwestiach finansowych.

Ważne, aby odpowiednio wcześnie zaplanować wydatki i przygotować się na koszty związane z przystosowaniem domu oraz zaopatrzeniem w niezbędne sprzęty dla dziecka.

Pierwszy krok

Po fali radości pora spojrzeć racjonalnie na sytuację i rozplanować domowy budżet na nowo. Liczniejsza rodzina wiąże się z większymi wydatkami, a jeśli to pierwsze dziecko, należy zakupić wiele sprzętów, ubranek i kosmetyków do pielęgnacji noworodka. W pierwszej kolejności zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Gdzie zagospodarujemy kącik dla dziecka – czy musimy przeprowadzić niewielki remont, czy wystarczy zakup łóżeczka i przewijaka? W okresie wczesnej ciąży dokładnie rozplanujmy niezbędne zakupy oraz związane z nimi wydatki na kilka miesięcy do przodu, aby nie obciążać jednorazowo domowego budżetu i w spokoju oczekiwać narodzin dziecka.

Harmonogram wydatków

Przed pojawieniem się niemowlęcia w domu, rozplanujmy dokładnie wszystkie wydatki na poszczególne miesiące. Największym obciążeniem dla domowego budżetu będą: wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko oraz meble do pokoju dziecięcego. Warto uwzględnić także ew. koszty pobytu w szpitalu. Na tym etapie ustalmy, co i kiedy kupujemy. Kupując np. łóżeczko w jednym miesiącu, a w kolejnym fotelik samochodowy nie narażamy się na jednorazowe duże wydatki. Pamiętajmy również, aby porównywać szeroką ofertę produktową i znaleźć tą najkorzystniejszą zarówno jakościowo, jak i cenowo. Sprzętu możemy szukać nie tylko w tradycyjnych sklepach, ale również w komisach, których jest coraz więcej, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie kwitnie drugie życie wózków, nosidełek i fotelików.

Wsparcie przyjaciół i rodziny

Po przygotowaniu dokładnej listy potrzebnych rzeczy, czas na zastanowienie, jak zmniejszyć koszty i tym samym oszczędzić. Łóżeczko możemy na przykład odkupić od kogoś z rodziny lub znajomych, którzy już go nie potrzebują. Popytajmy wśród koleżanek, które mają dzieci czy mogą użyczyć nam ubranek, z których ich maluchy już wyrosły. Ubrania, zaraz po pieluchach, zużywają się najszybciej i to nie dlatego, że się niszczą, ale dlatego, że niemowlęta po prostu z nich wyrastają. Czy warto więc inwestować w drogie ubranka, które po miesiącu będą za małe? Powinniśmy raczej rozejrzeć się, gdzie możemy kupić śpioszki, koszulki, skarpetki i czapeczki w dobrej cenie. Jednym z rozwiązań przy szukaniu oszczędności jest również internetowa wymiana odzieży. Na forach internetowych rodzice podpowiadają także, gdzie można zakupić tańszy sprzęt lub sami sprzedają już niepotrzebne swoim dzieciom przedmioty m.in. ubranka, zabawki również łóżeczka, wózki czy nosidełka. Kupując bądź wymieniając rzeczy, między innymi rodzicami,
możemy sporo zaoszczędzić.

Wsparcie państwa

Nie zapominajmy o becikowym, które jest jednorazowym wsparciem finansowym w wysokości 1000 zł na dziecko. Pamiętajmy jednak, że przysługuje rodzinom, których dochód na jednego członka rodziny – w tym nowonarodzonego dziecka – nie przekracza 1922 zł netto. Jeżeli przysługuje nam zapomoga, musimy złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty w ośrodku pomocy społecznej lub wydziale spraw społecznych urzędu miasta lub gminy w przeciągu roku od narodzin dziecka.

Narodziny dziecka są bardzo ważnym momentem w życiu każdego rodzica, pamiętajmy więc o odpowiednim przygotowaniu, również od strony finansowej. Nie na wszystkim da się oszczędzić, jednak wydając mniej na niektóre pozycje z listy zakupów, możemy stworzyć budżet na nieprzewidziane wydatki.

*Zespół „Finansów na co dzień eurobanku” *

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)