Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak się przygotować na spotkanie z doradcą w banku?

0
Podziel się:

Bez względu na to czy myślimy o wzięciu kredytu czy założeniu lokaty w wyborze najlepszej dla nas opcji może pomóc spotkanie z bankowym doradcą. Co warto zrobić, by było jak najbardziej owocne?

Jak się przygotować na spotkanie z doradcą w banku?
(domin_domin/iStockphoto)

Już zanim umówimy się z pracownikiem konkretnego banku warto na własną rękę poszukać informacji, które pomogą nam zorientować się czy dana instytucja ma w swojej ofercie potencjalnie interesujące nas produkty.

- _ Gdy myślimy o oszczędzaniu warto samodzielnie porównać różne produkty i ich oprocentowanie. Pomocne mogą okazać się rankingi publikowane w mediach i Internecie oraz dostępne na wielu stronach www tzw. porównywarki _ - wskazuje Cezary Działowski, ekspert eurobanku ds. e-bankowości i produktów rozliczeniowo-oszczędnościowych.

- _ W przypadku kredytu warto poszukać w internecie informacji również o: zestawie dokumentów wymaganych do udzielenia kredytu i wymogach stawianych kredytobiorcom oraz odpowiedzi na następujące pytania: Jak długo czeka się na decyzję banku? Jakie rodzaje ubezpieczeń oferuje bank? W jakiej formie dostępna jest wypłata kredytu? Gdzie mieści się najbliższa placówka banku _? - wylicza Agnieszka Ostrasz ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

To wszystko pozwoli nam dokonać wstępnej selekcji i zawęzić krąg poszukiwań. Gdy już wybierzemy interesujący nas bank i umówimy się na spotkanie, by maksymalnie efektywnie wykorzystać czas, który poświęci nam doradca warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Oszczędzanie – ważna świadomość celu

Gdy chcemy wybrać produkt oszczędnościowy należy zastanowić się na dwiema najważniejszymi kwestiami: kwotą oszczędności jaką chcemy i możemy zainwestować oraz okresem, na który możemy zamrozić posiadane środki. - _ Powinniśmy też przemyśleć cel oszczędnościowy. Czyli co chcemy osiągnąć decydując się na oszczędzanie, np. zabezpieczyć się przed inflacją, odłożyć na jakiś konkretny cel: wakacje, wesele, remont lub na tzw. czarną godzinę. Warto też pomyśleć o tym jaki jest preferowany rodzaj oprocentowania: stałe czy zmienne _- wylicza Cezary Działowski z eurobanku.

- _ Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi na ewentualne straty, w zamian za perspektywę większych zysków czy też wolimy mniejsze zyski, ale kosztem większego bezpieczeństwa. Być może warto wziąć pod uwagę to, czy chcemy podzielić środki na różne aktywa. Czy zamierzamy odłożyć większą kwotę jednorazowo ,czy też chcemy systematycznie odkładać mniejsze kwoty. Jeżeli nie będziemy pewni, doradca oczywiście powinien nam pomóc w takim wyborze _- mówi Michał Sadrak z Open Finance.

Po kredyt uzbrojeni w wiedzę

Potencjalni kredytobiorcy także mogą przygotować się na spotkanie, tak by było ono jak najbardziej efektywne. - Najlepiej wcześniej sprawdzić na jakich zasadach bank udziela kredytu. Pozwoli to min. przygotować niezbędne dokumenty potwierdzające dochód. Dzięki temu możemy skrócić czas załatwienia wszelkich formalności w banku - mówi ekspertka eurobanku. – _ Powinniśmy zorientować się też jak długo trzeba pracować, czy koniecznie powinniśmy być zatrudnieni na umowę o pracę. Można to zrobić na przykład na bankowej infolinii - _mówi ekspert Open Finance.

Ważne jest, żeby wiedzieć jaka kwota pieniędzy jest nam potrzebna. -_ Następnie należy oszacować nasze miesięczne wydatki , po odjęciu ich od dochodu, otrzymamy kwotę która pozostaje nam na życie. Klient powinien określić kwotę raty jaką może płacić miesięcznie, nie narażając swojego domowego budżetu _- mówi Agnieszka Ostrasz.

Bankowi eksperci podkreślają, że warto sprawdzić jakie oferty promocyjne oferuje bank i na "spokojnie" je przeanalizować. - _ Możemy rozważyć czy np. będzie nam wygodnie przenieść do danego banku wpływ naszego wynagrodzenia i dzięki temu skorzystać z obniżonego oprocentowania pożyczki - _mówi ekspertka eurobanku.

_ - Doradca na pewno zapyta o wszystkie kredyty, które spłacamy i produkty kredytowe. Warto sobie spisać w jakim banku je mamy, na jakie kwoty. Zastanówmy się czy z nich korzystamy i ewentualnie np. w przypadku kart kredytowych jesteśmy w stanie z nich zrezygnować _ - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Jeżeli przestudiowaliśmy ofertę w banku np. na stronie www i wciąż mamy wątpliwości, warto zapisać sobie pytania i później na spotkaniu poprosić doradcę o wyjaśnienie. - Lub jeszcze w domu skorzystać z komunikatora Live Chat, który umożliwia rozmowę online z doradcami - podkreślają eksperci.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą?

W przypadku produktów oszczędnościowych na wstępnym spotkaniu informacyjnym nie są potrzebne żadne dokumenty. A przy podpisywaniu umowy, na ogół wystarczy dowód osobisty.

W przypadku kredytu gotówkowego wskazane jest wzięcie dowodu osobistego oraz dokumentów potwierdzających nasze zarobki, np. średni dochód z ostatnich 3 miesięcy w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę.

- _ Posiadanie zaświadczenia już na pierwszym spotkaniu może przyspieszyć procedurę kredytową. Wcześniej zorientujmy się jednak, czy powinno ono obejmować okres trzech czy na przykład sześciu miesięcy. Zdarzają się też nietypowe wymogi, w zakresie treści takiego zaświadczenia. Warto o nich wiedzieć. Istotne jest też, czy pracodawca może wystawić nam to zaświadczenie na swoim druku, czy też niezbędny jest druk bankowy. Bo tam na przykład znajduje się zobowiązanie, że bank będzie mógł zadzwonić do pracodawcy, a ten udzieli informacji telefonicznie _ - mówi Michał Sadrak.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)