Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

7 sposobów na rachunkowe oszczędności

0
Podziel się:

Szukasz sposobu na obniżenie rachunków? Sprawdź, jak oszczędzić nawet kilkuset złotych rocznie.

7 sposobów na rachunkowe oszczędności
Szukasz sposobu na obniżenie faktur za prąd, wodę, gaz czy ogrzewanie? Zapoznaj się z kilkoma pomysłami na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie.

1. Sporządźmy budżet rachunkowy

Przygotowanie budżetu w arkuszu kalkulacyjnym ułatwi ocenę, ile pieniędzy będziemy potrzebować i ile wydajemy w danym miesiącu. Po analizie rachunków dostrzeżemy miejsca, w których bez wysiłku będziemy w stanie zaoszczędzić konkretne pieniądze.

2. Powstrzymajmy pożeracza prądu...

...czyli lodówkę. Odpowiada ona za zużycie 25-30% prądu w naszym mieszkaniu. Kiedy więc zaopatrujemy się w nowy sprzęt, oprócz zwrócenia uwagi na jego energooszczędność (lodówki najwyższej klasy - A+++, są najczęściej droższe, lecz zużywają mniej prądu), postarajmy się także o jego prawidłowe ustawienie. Lodówki nie powinno się zabudowywać i pozostawiać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło. Nie przesadzajmy również z ustawianiem zbyt niskiej temperatury w lodówce i chłodziarce.

3. Ogrzewanie

W trakcie jesiennych i zimowych miesięcy, po raz kolejny będziemy musieli zacząć ogrzewać mieszkania. Warto więc zawczasu pomyśleć o sprawdzonych sposobach, gwarantujących oszczędności: uszczelnieniu okien i drzwi (może przechodzić przez nie nawet jedna czwarta całodniowej energii cieplnej) czy odsłanianiu grzejników. Być może opłacalna będzie również inwestycja w termostaty i ekrany odbijające ciepło. Ustawienie w domu pożądanej temperatury i optymalizacja systemu ogrzewania mogą pomóc nam obniżyć zużycie ciepła o kilka procent energii rocznie (równowartość 100-150 zł).

4. Zmiana sprzedawców lub taryf

Jeśli umowa z operatorem, który dostarcza nam prąd lub inne niezbędne do życia media nas nie satysfakcjonuje, nie wahajmy się negocjować ceny, zmienić dostawcy lub taryfy. Jeśli wybieramy najtańszych operatorów telefonii komórkowej, to dlaczego nie innych dostawców? Pamiętajmy również, że wszystkie potrzebne nam usługi możemy często wykupić u jednego operatora.

5. Konto, które pomaga

Szybki dostęp do historii wydatków za pośrednictwem konta osobistego to najprostsze rozwiązanie dla osób mających problem z ich kontrolą.

6. Dobór odpowiednich świateł

Światło emitowane przez energooszczędne żarówki jest bezpieczniejsze dla zdrowia; dodatkowo, energooszczędna żarówka świeci również kilka razy dłużej niż zwykła i zużywa 80% mniej energii elektrycznej. Jednak nie koniec na tym – aby jeszcze bardziej obniżyć koszty rachunków za prąd, zamontujmy w domu oświetlenie halogenowe. Oświetlenie typu LED pozwala zmniejszyć zużycie energii o kolejne 60% i sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie często włącza się i wyłącza światło.

7. Rozsądne gotowanie

Racjonalne gospodarowanie finansami warto wdrożyć też w kuchni. Przygotowując posiłki, używajmy palnika odpowiedniego do wielkości garnka i gotujmy pod przykryciem. Płomienie powinny nie rozchodzić się po naczyniu, lecz podgrzewać je od spodu. Możemy także gotować na parze - używając jednego palnika, możemy w ten sposób przygotować kilka potraw naraz. Jeśli wydaje nam się, że podobne działania nie okażą się opłacalne, pomyślmy, ile gazu oszczędzamy w ten sposób w skali roku.

_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)