Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokaty progresywne. Czy to się opłaca?

0
Podziel się:

Depozyty progresywne – czasami zwane też dynamicznymi – ma w swojej ofercie większość banków. Jakie mają zalety? Lokaty progresywne to takie, których oprocentowanie rośnie wraz z upływem okresu umowy. Wysokość zysków z lokaty progresywnej jest uzależniona nie tylko od jej oprocentowania, ale również od sposobu naliczania odsetek w danym banku.

Lokaty progresywne. Czy to się opłaca?

Depozyty progresywne – czasami zwane też dynamicznymi – ma w swojej ofercie większość banków. Jakie mają zalety?Lokaty progresywne to takie, których oprocentowanie rośnie wraz z upływem okresu umowy.

Przykładowe oprocentowanie:
1 MIESIĄC = 2%
2 MIESIĄC = 2,2%
3 MIESIĄC = 2,5%
4 MIESIĄC = 2,7%
5 MIESIĄC = 3,0%
6 MIESIĄC = 3,2%

Wysokość zysków z lokaty progresywnej jest uzależniona nie tylko od jej oprocentowania, ale również od sposobu naliczania odsetek w danym banku. Są co najmniej dwie możliwości:

1. Bank nalicza odsetki za każdy miesiąc trwania lokaty według innej stawki oprocentowania.

Oznacza to – w przypadku wartości podanych w naszym przykładzie – że za pierwszy miesiąc trwania lokaty bank naliczy odsetki według oprocentowania 2 % w skali roku. Do nich zostaną dodane odsetki za drugi miesiąc – wyliczone według oprocentowania 2,2%, itd. Ta zasada nie zmienia się także w przypadku zerwania lokaty przed terminem.

2. Bank nalicza odsetki według oprocentowania właściwego dla miesiąca poprzedzającego miesiąc zakończenia lokaty.

Jeśli dotrzymamy lokatę do końca trwania umowy, odsetki zostaną naliczone według stawki z ostatniego miesiąca za wszystkie miesiące utrzymana lokaty (w naszym przykładzie 3,2%). Przy zerwaniu lokaty przed terminem odsetki zostaną naliczone za wszystkie dni trwania lokaty według oprocentowania z ostatniego pełnego miesiąca jej utrzymania. Przy zerwaniu lokaty w drugim miesiącu odsetki zostaną naliczone według oprocentowania obowiązującego w miesiącu pierwszym. Przy zerwaniu lokaty w trzecim miesiącu według oprocentowania z miesiąca drugiego, itd.

Jak różne sposoby naliczania odsetek przekładają się na zyski?

Zakładając, że na naszej przykładowej, sześciomiesięcznej lokacie mieliśmy 10 tys. zł i utrzymaliśmy ją do końca okresu trwania, to szacunkowy zysk po 6 miesiącach wyniesie:

  • zgodnie z zasadą opisaną w punkcie 1 - około 105 zł
  • zgodnie z zasadą opisaną w punkcie 2 - około 130 zł

Zrywając taką lokatę przed terminem, w 140 dniu trwania (czyli w 5 miesiącu) zyskamy:

  • w przypadku mechanizmu opisanego w punkcie pierwszym - około 76 zł
  • w przypadku mechanizmy opisanego w punkcie drugim - około 84 zł.

Podsumowanie

Lokaty progresywne to produkt oszczędnościowy, który warto brać pod rozwagę co najmniej w dwóch sytuacjach:

  • gdy nie mamy pewności, czy ze zdeponowanych pieniędzy będziemy musieli skorzystać przed zakończeniem lokaty – a to dlatego, że lokatę progresywną można zerwać bez utraty odsetek.
  • gdy spodziewane są podwyżki stóp procentowych NBP – a to dlatego, że oprocentowanie lokat progresywnych na ogół w takiej sytuacji rośnie (jak dla większości lokat o oprocentowaniu zmiennym, w przeciwieństwie do lokat o oprocentowaniu stałym, których oprocentowanie nie zmienia się nawet po podwyżkach NBP).

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)