Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokaty strukturyzowane

0
Podziel się:

Od ponad pół roku banki systematycznie tną oprocentowanie tradycyjnych lokat. Czy dzięki temu na popularności zyskiwać będą lokaty strukturyzowane?

Lokaty strukturyzowane

Lokaty strukturyzowane to – obok: polis ubezpieczeniowych, certyfikatów depozytowych, obligacji, czy bankowych papierów wartościowych – jeden z dostępnych na rynku rodzajów tzw. produktów strukturyzowanych. Czyli takich, których zasada działania opiera się na podziale wyłożonych przez klienta środków na dwie części. _ - Część inwestowana jest w instrument przynoszący stały, pewny dochód, czyli na przykład w obligacje lub lokaty. Druga część inwestowana jest w jeden lub kilka instrumentów finansowych, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków _ - tłumaczy Jacek Stachowiak, ekspert eurobanku.

Taka konstrukcja lokaty strukturyzowanej umożliwia inwestorowi uzyskanie zysków większych niż na tradycyjnych lokatach. Ale - w przeciwieństwie do tych ostatnich - nie wiemy, ile w ostatecznym rozrachunku zarobimy. –_ Bo zysk jest uzależniony od zmian określonego wskaźnika rynkowego „wbudowanego” w dany produkt, czyli na przykład: kursów akcji, wartości wybranych indeksów giełdowych, cen surowców, kursów walut, cen nieruchomości lub towarów rolnych _ – wylicza ekspert eurobanku i dodaje, że ważną cechą produktów strukturyzowanych jest to, że zarabiać można nie tylko na wzrostach tych wskaźników, ale również na ich spadkach.

Nieuzyskanie żadnego zysku z lokaty strukturyzowanej to z reguły najmniej korzystny scenariusz. Większość tego typu produktów posiada bowiem gwarancję ochrony kapitału. Dzięki temu wiemy, że w najgorszym wypadku odzyskamy całość zainwestowanych środków. –_ Warunkiem jest to, że klient nie wycofa środków pieniężnych z produktu przed zakończeniem okresu inwestycji _ – tłumaczy Jacek Stachowiak z eurobanku.
Na rynku trafić można też na oferty z niepełną ochroną kapitału, np. na poziomie 80 lub 90 procent. Ale są one w zdecydowanej mniejszości.

Kolejną różnicą między lokatą tradycyjną a strukturyzowaną jest fakt, że te ostatnie oferowane są w tzw. okresach subskrypcji, czyli możemy do nich przystąpić w ściśle określonym czasie. - _ Tradycyjne depozyty oferowane są w trybie ciągłym i osoba nimi zainteresowania może zawrzeć umowę w każdej chwili _ – mówi ekspert eurobanku.
Ile można zarobić?Wysokość potencjalnych zysków z tzw. struktury można próbować określić na podstawie wyników zakończonych już inwestycji. Choć oczywiście nie ma gwarancji, że uda się nam osiągnąć takie same wyniki w przyszłości. -_ W ciągu ostatnich czterech lat pojawiły się produkty, które osiągnęły zysk w wysokości ponad 20 proc. w skali roku. Jednak należy pamiętać, iż produkt strukturyzowany przynosi średni zysk w wysokości kilku procent w skali roku _– wskazuje ekspert eurobanku.

Dlatego inwestor, zanim zdecyduje się na dany produkt, powinien dokładnie przeanalizować ofertę. Sprawdzić zasady ochrony kapitału (lub jej braku), warunki uzyskania premii (czy wypłata nastąpi wyłącznie w przypadku wzrostu notowań, czy możliwe jest osiągnięcie zysku również w przypadku spadków), maksymalną wysokość premii oraz uwarunkowania specyficzne dla danego instrumentu bazowego. - _ Jeśli produkt opiera się na notowaniach akcji spółek, należy przeanalizować, jak te notowania kształtowały się w przeszłości i w jakiej kondycji finansowej są spółki. Od tych czynników będzie przecież zależał zysk klienta, aczkolwiek należy pamiętać, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują uzyskania podobnych w przyszłości _ – tłumaczy Jacek Stachowiak z eurobanku.

Inwestując w lokatę strukturyzowaną trzeba też pamiętać, że zerwanie jej przed terminem zapadalności, najczęściej powoduje utratę części zainwestowanych środków. - _ Zazwyczaj w wysokości maksymalnie kilkunastu procent od zainwestowanej kwoty. Przy czym im bliżej terminu zakończenia inwestycji, tym większą część środków klient odzyskuje _– mówi ekspert eurobanku.

Mimo tych zastrzeżeń lokata strukturyzowana może być ciekawą alternatywą na czasy, w których spada oprocentowanie tradycyjnych depozytów. - _ Oferuje lepsze możliwości zarobku, choć z drugiej strony obarczona jest większym ryzykiem niż tradycyjne depozyty. Osoby, które liczą na większe zyski i są w stanie podjąć umiarkowane ryzyko inwestycyjne, mogą rozważyć wybór produktu strukturyzowanego _– ocenia ekspert eurobanku.

lokaty
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)