Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Akcjonariat pracowniczy. Sprawdziliśmy do czego zachęca wicepremier Morawiecki

Akcjonariat pracowniczy. Sprawdziliśmy do czego zachęca wicepremier Morawiecki

Wyświetlaj:
Jaaa666 / 78.11.90.* / 2016-06-22 18:52
Tak, rzeczywiscie Auchan tak kocha swoich pracownikow, ze kto nie chcial kupic akcji ladowal na dywaniku u dyrektora. Stad te 95%, marna placa, brak szacunku, ale jestes akcjonariuszem.
kst728 / 185.23.150.* / 2016-02-20 15:18
Po pierwsze nie ma co prywatyzować. Kopalnie nie chcą uciekać spod opieki Państwa bo kto da na 13,14,15 pensję? Inne firmy dawno zostały sprywatyzowane a po bonach prywatyzacyjnych ślad zaniknął. Poza tym w opinii p. Morawieckiego coś mi fałszywie zazgrzytało. Dostaniecie własność pracowniczą (niezbywalną jak we Lwowie) w zamian za ograniczenie zarobków czy nagrod z zysku. To troche brzmi jak nawoływanie Państwa do OFE przed laty gdzy obiecywano emeryturę pod palmami. Dobrze że szuka luk w systemie bo system jest niedrożny. Ale podstwą jest odtworzenie miejsc pracy. Solidarnośc ( z Balcerowiczem) zlikwidowała 5 mln miejs prcy wytwórczej. I od tego zaczęły się wszystkie nasze problemy. Nie wierze w państwowy patronat nad czymkolwiek, szczególnie innowacjami. Panstwo ma stworzyc system w którym obrotne (a nieraz cwane) jednostki coś zbudują. Na początek proponuję:
Obniżyć o połowę podatek PIT i CIT w województwach ściany wschodniej Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kielce, i np Koszalin.
Zredukować podatki CIT w całym kraju a zastąpić je podatkiem VAT (lub obrotowym:)
Wypłacać przedsiębiorcy 500 zł miesięcznie za stworzenie i utrzymanie dodatkowego miejsca pracy.(byloby to znacznie bardziej skuteczne niż 500+)
Wprowadzic SPRAWIEDLIWY i samobilansujący się system emerytalny gdzie jedynym kryterium byłaby ilośc przepracowanych lat , odłożone składki i np. ilośc dzieci. Zasady emerytury powinny byc jednakowe dla pracownika, górnika żołnierza prokuratora i księdza. Ludzie zaakceptują konieczne OBNIŻENIE świadczeń.
Piktor / 83.31.105.* / 2016-02-20 14:44
To idee bardzo odkrywcze jak na 2016 rok. Pamiętam jak dyskutowaliśmy idee ESOP w 1991 przy pracach nad ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw panstwowych. Z idei ESOP, których głównym orędownikiem był Ryszard Bugaj, pozostał pakiet akcji dla pracowników prywatyzowanych przedsiębiorstw i prywatyzacja pracownicza (leasing przedsiębiorstw państwowych. Nie znam żadnego istotnego ekonomicznie projektu ESOP, który odniósł sukces rynkowy.Zasób prywatyzacyjny państwowych do prywatyzacji się wyczerpał. Być może premier Morawiecki będzie prekursorem nowych idei bazujących na starym bardzo ESOPie i na nowo zacznie kształtować relacje wlaściciel kapitału i własność pracowników - ciekawe. Takie hasła można kreować gdy się jest zwolnionym z doświadczenia i wiedzy jak prowadzi się realnie biznes w Polsce. Życzę powodzenia
Kol207 / 84.10.165.* / 2016-02-20 11:10
A ten pan Morawiecki podzielił się swoimi dochodami z pracownikami w banku.
gack / 91.221.158.* / 2016-02-20 09:56
Ja, żeby zwiększyć zaangażowanie pracowników zaproponowałem dzielenie się zyskami z każdego projektu. Wszyscy byli bardzo chętni. Na zebraniu całej załogi (20 osób). Wspólnie ustaliliśmy, że 30% zysku jest moje bo w końcu cała firma to mój kapitał, a 70 procent do podziału między pracowników. Siła głosów dotyczących projektu, rozwiązań i zastosowanych technologii jest taka sama dla wszystkich łącznie ze mną. Do przerwy wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi. Myślałem, że się uda, aż dotarliśmy do punktu dotyczącego ewentualnych porażek i związanych z nią strat... tylko 2 osoby godziły się na podział strat w taki sam sposób jak zysków. Reszta chciała stratami w 100% obciążyć mnie bo to w końcu moja firma a oni są tyko pracownikami... Plan spalił na panewce. Zastanawiam się dlaczego ludzie nie chcą wziąć odpowiedzialności w swoje ręce i wreszcie zarabiać dużo za dobrą robotę.
spółki pracownicze nie polecam / 83.4.128.* / 2016-03-02 13:01
Mam niezbyt dobre doświadczenie z zachowaniem tzw. akcjonariatu pracowniczego. Na początku lat 2000 na fali działań restrukturyzacyjnych przemysłu wydobywczego, spółki pracownicze miały być remedium na utrzymanie miejsc pracy w otoczeniu dużych państwowych zakładów przemysłowych. Spółka utworzona została jako alternatywa bezrobocia i zatrudniła około 20 osób będących jednocześnie jej udziałowcami. Dzięki szczególnej determinacji dwóch wspólników którzy posiadali 60% udziałów ale nie dążyli do maksymalizacji własnych dochodów, Spółka przetrwała 10 lat generując corocznie niewielki zysk przeznaczany na kapitał zapasowy i rozwój firmy. Długotrwałe załamanie od 2010 roku rynku usług na którym dotychczas spółka mogła było osiągać przyzwoitą marżę, wywołało konieczność restrukturyzacji organizacyjnej oraz dokapitalizowania Spółki. I tu pojawił się problem udziałowców-pracowników z poświęceniem części swojego wynagrodzenia na podwyższenie kapitału. Zarząd nie zdołał w okresie trudnym wywołać u pracowników wzrostu poczucia odpowiedzialności za dalszy los firmy. Obnażyły się słabości tego organizmu. Błędy założycieli i zarządu spółki dały znać o sobie w sytuacji kryzysowej. Jeden z głównych przejawów słabości ESOP to moim zdaniem symboliczne angażownie finansowe udziałowców-pracowników, którzy nigdy nie będą brali poważnie pod uwagę ryzyka utraty wpłaconych udziałów gdyż o co tu walczyć jeżeli to co wniosłem to czasem zaledwie kwota jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Wa122 / 5.172.247.* / 2016-02-20 12:02
Bo jeszcze nie wyrośli z PRL. Zresztą to nie jedyny przypadek - szczególnie widoczne to jest w sferze finansów gdzie zarządzający np. TFI mają zyski ze wzrostów ich wartości , a nie ponoszą strat . PRL kwitnie również w kapitalizmie.
comber / 193.34.3.* / 2016-02-20 09:23
Dlaczego się Morawiecki swoją pensją nie dzielił jak był prezesem jednego z największych banków?
zygmunt510 / 94.254.227.* / 2016-02-20 08:45
Gospodarka rządzi się swoimi prawami i żadne plany tutaj nic nie wskórają. W historii już mieliśmy wiele planów 5-letnich, a co z tego wynikło każdy zorientowany w temacie wie.
marian360 / 84.205.4.* / 2016-02-20 06:21
Niech sam coś zaproponuje.Krytykować umie ale sam nie potrafi nic ciekawego zaproponować lecz żerować na państwowej kasie.
oko1111 / 83.28.79.* / 2016-02-19 23:47
Czy to nie początek Nacjonalizacji ? Chłopi też będą mogli sprzedawać ziemię za zgodą agencji a jak nie będą mieli komu przekazać to przejmie państwo . Komuna wraca ?
bekon / 89.73.247.* / 2016-02-19 22:49
Sprawdziliśmy, do czego zachęca wicepremier Morawieck

Co za błazen skąd biorą tych kretynów ministrów.
szarpią po kieszeni nawet bezdomnych którzy muszą płacic podatki przy zakupie nawet bułki czy denaturatu czy pudełka zapałek
Lakon / 83.6.66.* / 2016-02-19 21:37
Tak wyglądały początki prywatyzacji pracowniczej w Rosji. Potem niektórzy swoje udziały sprzedali, pozostałych oszukali albo zastraszyli i teraz mamy kilku nowych Rusków z milionami na koncie i miliony biedaków.
Dobra droga do powstania oligarchii.
Ewa556 / 176.103.32.* / 2016-02-19 19:43
Jak był prezesem banku ciekawe czy sie dzielił zyskiem. Gwiazda za cudze pieniadze i dobry wuje za nie swoje
Luka 69 / 178.37.173.* / 2016-02-19 22:51
Dzielił się ,no brał do kieszeni a teraz mądry bo się nachapał on 370 tysięcy miesięcznie a pracownik 3-4 tysiące. Mieszkania działki samochody domy obligacji nie dośc że dostali dużo a ci na dole to po 30 akcji kierownicy nie pamiętam ale chyba 100 akcji, a teraz każe się dzielic.On myśli że go nikt nie zna.
władza / 95.51.117.* / 2016-02-19 22:00
Niech ten mądrala Pisowski podzieli się tym co się nachapał w banku krzywdą klientów !
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
pp494 / 109.241.103.* / 2016-02-19 20:07
popieram to co chce zrobić. muszą ludzie tu więcej zarabiać gdyż zarobki i póżniej konsumcja są budulcem gospodarki. Bez pieniędzy przemysł będzie chyba sprzedawał wyroby kosmitom...
tedy00 / 188.146.131.* / 2016-02-19 19:42
akcjonariat pracowniczy już funkjonuje w kopalniach 13,14 ,wyprawka, podział zysku/nie musi go być/ JESTEM ZA.........................
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy